Müzik indir

arama

Ararot (Maranta Nişastası) Faydaları Ve Kullanımı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Ararot  bitkisi diğer adı ile Maranta Nişastası olarak da bilinmektedir. Maranta Nişastası yani Ararot’un iyi geldiği pek çok hastalık ve sağlık problemi bulunmaktadır. Bitki her ne kadar sağlık açısından önemli ve faydalı bir bitki olsa da doğru kullanılmadığı takdirde sağlık problemlerine neden olabiliyor.

Ararot 150 cm boylarında çok dallı, çok yıllık, otsu çalımsı bir kamış türüdür. Geniş oval yapraklı kısa saplı ve beyaz çiçekleri bulunmaktadır. Bitkinin ana yurdu Guyana ve Brezilya’nın batı yakası olduğu düşünülmektedir. Bitkinin görüldüğü diğer yerlerin ise Batı Hint Adaları’nda ve Asya’nın Güneydoğusu’nda, Avustralya ve Güney Amerika’da özelikle Antillerde, Batı Afrika’da, Bengal, Filipinler, Natal gibi ülkelerin yanında sıcak ve nemli bölgelerde görülmektedir. Bitki maalesef günümüzde son derece azalmıştır.

Ararot, çok düşük miktarda protein dışında hiçbir vitamin bulundurmamaktadır. Bu sayede kilo verme ve diyetler için biçilmiş kaftan olarak görülmektedir. Çocukların gelişimi için son derece etkilidir. Halsizliğin giderilmesini sağlar ve zehirli böceklerin sokmalarına ve ısırıklarına iyi gelmektedir. Ancak doğru kullanılmadığı ve fazla alındığı takdirde uyku getirebilmektedir.

Ararot Kullanım Şekli ve Kullanıldığı Yerler

Ararot’un faydalarını görebilmek için kesinlikle nasıl kullanıldığını bilmeniz gerekmektedir. Acısının çıkması ve kolay soyulabilmesi için kök sıcak suya konularak kabuğu soyulur. Sudan çıkartıldıktan sonra rendelenerek kuruması için güneşe bırakılır ve su çekince geride kalan kısım toz haline getirilir ve bu toz birkaç kez yıkanır. Bu sayede ararot elde edilmiş olunur.

İnce taneli bir bitki olduğu için son derece kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Kullanım alanları arasında muhallebi, jöle yapımı, çorba, sos, puding ve tatlıları koyulaştırma yer almaktadır. Pirinç, mısır ve nişasta ile birlikte kullanılabilmektedir. Hasta olan kişilerin halsizliğini giderebilmek için hasta kişilere yedirilebilmekte ve bebek mamalarının içerisinde kullanılabilmektedir. Dondurmaların içerisine de konulmakta olan Ararot dondurma içerisinde buz parçası oluşumunu engellemekte kullanılmaktadır. Ayrıca meyveli jölelerin kıvamını tutturmayı sağlamaktadır.

 • Sheyda ghaffari
  1 sene önce

  Turkiyede bulabiliyormuyum? Internette maalesef yok.

  0
  yorum beğen