arama

Arap Zamkı Nasıl Elde Edilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Arap Zamkı tarihi M.Ö 4000 yıllarına dayanmaktadır. Bu dönemde ticari bir mal olarak kullanılır. Eski dönemlerde farklı alanlarda kullanılmış olan bu ürün Mısır’da Firavun’lar döneminde mürekkep, sulu boya ve boya yapımında büyük ölçüde kullanılmıştır. Geçmiş dönemlerde bu gibi alanlarda kullanılmakta olan Arap Zamkı hala ticari bir mal olarak değerlidir.

Arap Zamkı aslında tabii bir orman ürünüdür ve ticarette Gum Arabic adı ile bilinir. Çeşitleri geniş dağılım göstermekte olan bu zamk çeşidi özellikle Akasya familyasına dahil olan Acacia Senegal’den üretilmektedir. Bu ağaç genel de Sudan bölgesinde yayılım gösterir ve çeşidinin saflığı sayesinde Sudan’ın en kaliteli Arap Zamkı üreticisi ve ithalatçısı olma özelliğini kazandırmıştır. Sudan’da yetişen milyonlarca ağaçtan toplanan bu doğal sızıntının pek çok faydası bulunmaktadır.

arap zamkı

Arap Zamkı Faydaları

Halk arasında göğüs yumuşatıcı, koruyucu ve karın ağrılarını dindirici özellikleri bilinmektedir ve kokusuz olması kullanımının artış göstermesini sağlamaktadır. Ayrıca bu özelliklerinin dışında yapıştırıcı olarak da kullanılabilmektedir.

 

Türk hekimleri tarafından geçmişte söylenen özellikleri arasında öksürük kesici etkisi, mide kuvvetlendirici olması, göğüs ve akciğer bölgesinden gelen kanı kesmesi, göz ağrısı ve kepek gibi sorunların üstesinden gelmesi ile bilinmektedir. Üstelik geçmiş dönemlerde bilinmekte olan bu özellikler günümüz hekimleri tarafından da onaylanmıştır.

Lokum, puding ve çeşitli içeceklerin üretimi esnasında köpüğün sabitlenmesini sağlaması için kullanılır. Bunun yanında çeşitli yağların stabilize edilmesi içinde kullanılabilmektedir. Sakız üretiminde, şeker kristalleştirmede, salata soslarında ve daha pek çok gıda ürününde kıvama getirici olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Sanayide ise mürekkep, kaplayıcı, koruyucu olarak kullanılmasının dışında tutkal, sulu boya ve boya yapımında kullanılabilmektedir. Geçmişten günümüze en kaliteli ve kullanışlı doğal ürünler arasında yer alan Arap Zamkı kesinlikle önemli bir üründür.