Müzik indir

arama

Araba Tutması İçin Hangi Bitkiler Kullanılır?

araba tutması
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Zencefil: Araba tutmasına karşı en etkili ve popüler çözümlerden biri zencefildir. Mide bulantısını hafifleten zencefil, aynı zamanda hazmı kolaylaştırması ve sindirim sistemini geliştirmesi ile bilinmektedir. Aynı zamanda zencefilin araba tutmasına karşı kullanılabileceği birkaç teknik bulunmaktadır.

Birkaç dilim taze zencefilin iki su bardağı su ile bir tencere içerisinde kaynatılması ve 10 dakika kadar demlenmesi gerekmektedir. Demlenen zencefilin içerisine birkaç çay bardağı su eklenerek otobüse binilmeden yarım saat önce içilmelidir.

Bir çay kaşığı zencefil suyu ile limon suyu karıştırılıp yarım saat önce içilmelidir. Eğer yolculuk esnasında mide bulantısı hissedilirse tekrar içilmelidir.

Zencifilin mide bulantısını engelleyebilmesi için kullanılabilecek bir diğer teknik ise ince kıyılmış taze zencefilin bir tatlı kaşığı balla tüketilmesi gerekmektedir.

Hamile bayanların zencefili tüketebilmesi için mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.

Elma Sirkesi: pH dengeleme etkisine sahip olan elma sirkesi alkalidir.
İki çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içerisine döküp bir çorba kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırarak yolculuk yapmadan yarım saat önce yavaş yavaş tüketin. Bu karışımı içtikten sonra mide bulantınız hafifleyecektir.
Mide bulantısını elma sirkesi ile hafifletmenin bir diğer yolu ise nefesi tazelemektir. Bir çay kaşığı elma sirkesinin içerisine yarım bardak su ekleyerek bu karışımla ağzın durulanmasının ardından nefesiniz tazelenmiş olacaktır.

nane

Nane: Mide bulantısını ortadan kaldırmak için bir diğer teknik ise nanedir ve nane de bulunan mentol mide kaslarının yatıştırılmasını ve araba tutmasının neden olduğu belirtilerin ortadan kaldırılmasını sağladı.

Seyahatten önce bir fincan kaynar suyun içerisine bir çorba kaşığı kadar kuru nane eklenerek yarım saat boyunca demlenir ve ardından bir çay kaşığı bal eklenerek yolculuktan önce tüketilir.

Nane şekerinin tüketilmesi de kusma refleksini azaltabilmek için kullanılabilir. Bu neden ile ara ara nane şekerinin tüketilmesi mide bulantısını ortadan kaldıracaktır.

Mendilin üzerine nane esansının dökülerek koklanması sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Fakat kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Taze Limon: Taze limon veya limon suyunun kullanılması mide bulantısını ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Üstelik limon kusma refleksini ortadan kaldırmak için de kullanılabilir. Limonun yüksek düzeydeki mide reflekslerini bastırmada etkili olup yüksek beyin bölgelerini tetikleyerek, rahatlama sağlamaktadır.
Yolculuk esnasında bir dilim limonun düzenli aralıklarla tüketilmesi de midenin rahatlamasını sağlamaktadır.