Müzik indir

arama

Antioksidan nedir? Ne işe yarar? Antioksidan içeren besinler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Adını sıkça duyduğumuz antioksidan canlılarda hücrelere zarar veren oluşumları engelleme görevi üstlenir. Antioksidanlar hücrelerdeki bakterileri serbest radikallerle savaşarak yener. Hücrelerin anormalleşmesine neden olan serbest radikallerle mücadele ederek tümör oluşumunu engeller.

Antioksidan kısaca yağların oksidasyonunu yavaşlatır. Hücreler için yenileyici ve koruma görevi üstlenen antioksidanlar bu özellikleriyle yaşlanmayı geciktirici görevi de üstlenir. Kısaca kanser gibi önemli bir hastalığa karşı korurken cildi de korur diyebiliriz.

Antioksidan olan bir çok farklı madde vardır. Bu maddeler dışardan besinlerle alınırken vücudun kendi ürettikleri de bulunmaktadır. Vücut, serbest radikallerle mücadele için doğal olarak kendi üretmektedir.

antioksidanlar

Vücudun ürettiği antioksidanlar ise şunlar: Katalaz, glutatyon peroksidaz, ve SOD gibi maddelerdir.

antioksidan-iceren-besinler

Antioksidanlar ve Antioksidan İçeren Besinler

E vitamininde de bulunan antioksidan türlerinden tokoferolu ve flavonoid; buğday, mısır, darı, pirinç gibi tahıllarda; ayçiçek, mısırözü ve pamukyağı gibi yağlarda, ceviz, badem ve yerfıstığında, Elma, çilek, üzüm gibi meyvelerde, çikolata, çay ve yeşil sebzelerde yer alır.

C vitamininde de bulunan antioksidan türlerinden flavonoid ve askorbik asit; turunçgiller, domates, yeşil yapraklı sebzeler ve patateste yoğundur.

A vitamininde de bulunan beta-caroten tipi ise çok güçlü bir antioksidandır. Kanser düşmanıdır. Havuç, brokoli, kara lahana, bal kabağı, kuşkonmaz, ıspanak, fasülye, kırmızı biber gibi sebzelerde kayısı, şeftali, greyfurt gibi meyvelerde fazlasıyla bulunur.

Likopen – Beta-caroten ve lütein çok yararlı olan kırmızı meyvelere rengini veren maddelerdir.

Kardiyovasküler pek çok hastalık ve kansere ( özellikle prostat ve kalın bağırsak kanserleri ) karşı gerekli bağışıklık sistemini güçlendirici bir maddedir. En çok domateste ( özellikle közde pişmiş kabuklarıyla yenen domates ) bulunmaktadır.

baharat

Baharatlar ve yabani otlar da güçlü antioksidan besinleri olarak kanıtlanmıştır.

Doğal antioksidanlar içinde en bilineni tokoferollerdir. Tokoferoller, karotenoidler ve vitamin C de bulunan besinler sadece sebze ve meyvelerde değil hayvansal ürünlerde de bulunur.

En iyi doğal antioksidanlar: Acai berry ( çileği ), nar, brezilya kestanesi, kurt üzümü, limon, kahverengi pirinç, bakliyatlar, rezene çayı, pekmez, bal, tere ( yoğun C vitamini ), deniz yosunları, ısırgan otu, sarımsak, çay ( özellikle beyaz ve yeşil çay ) ve tabi ki her derde deva yeşil sebzeler.