Müzik indir

arama

Andız pekmezi faydaları ve zararları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Andız bir ardıç türü olan andız ağacının meyvesidir. Çam ağaçlarından olan andız ağacının kozalağından, dallarından ve meyvesinden faydalanılır. Kozalağından ve andız meyvesinin dış kabuklarından pekmez yapılır.

Andız ağacı, Türkiye’de özellikle Akdeniz Bölgesi’nde Toros dağı eteklerinde dağılım göstermiştir.

Andız meyvesi kabuğundan andız pekmezi, dallarından andız katranı, kozalaklarından da andız tespihi üretilmektedir.

Antioksidan olan andız pekmezinin yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

Andız pekmezi her pekmez gibi enerji verir, kan yapıcıdır ve kışın grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Protein, mineral açısından zengin olan andız pekmezi iyi bir antioksidandır. Cilt için çok yararı olan andız pekmezi; kaşıntı, egzama,sedef, alerji gibi cilt sorunları için bitkisel tedavi desteği sağlayabilir. Ayrıca kan temizleyen, saç güçlendiren, iltihaplara, öksürüğe, balgama ve astıma iyi gelen özelliklere sahip olduğu biliniyor.  İdrar yolları iltihabı, jinekolojik iltihapları temizlemesi de bilinen faydaları arasında.

andiz-kozalagi

Andız pekmezi nasıl içilir?

Sabahları 1 çorba kaşığı içilebilir. Tadının acımsı olmasından rahatsızlık duyarsanız bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı karıştırarak içebilirsiniz.

Andız pekmezi nerede bulunur fiatı?

Marketlerden edinebileceğiniz andız pekmezinin fiatı, ürünün markasına göre farklılık göstermektedir. 500 gr andız pekmezinin bu yılki fiatı 15-38 TL arası değişmektedir.

Andız pekmezi zararları

Andız ve diğer pekmezlerin hatta pek çok gıdanın ölçülü kullanılması fazla tüketmekten oluşacak zararları önler. Pekmez gibi tatlı gıdalarda HMF adlı kanserojen madde bulunmaktadır. Gereğinden fazla tüketilmemesi gerekiyor.

 

 • memet
  3 sene önce

  arkadaşlar andız pekmezi astıma çok iyi çok şifalı çok güçlüdür. kimde astım varsa andız pekmezi alın
  Günde 2 çorba kaşığı yiyin aç karınla çok şifalı Allahın izniyle andız pekmezinde en iyi kaliteli marka katkı yok bir şey yok 2 marka var 1 nevalis markası alın internete telefon u var 2 taç marka yazanın andız pekmezlerini bulsanız çok kaliteli fiatı pahalı değil 20 milyonu civarı bana dua edesiniz sizinde şifalı bitkilerde bildiğiniz faydalı şey varsa yazın millet faydalansın arkadaşlar

  0
  yorum beğen
 • serpilkavcioglu
  3 sene önce

  Andız pekmezinin hakiki olduğunu nasıl anlıyabiliriz piyasada okadar sahte ürünler varki 500 gr 15 ila 38 lira diyorsunuz hangini almalıyız arada neredeyse yarı yarıya fiat farkı var

  0
  yorum beğen