arama

Ananasgiller Familyası Bitkiler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ananasgiller  Bromeliaceae Poales takımına dahil olan bir familyadır. 60 kadar cinsi ve bu cinslerin 2400 kadar türü bulunmaktadır. Bitkinin meyvesi sıkı bir çiçek gibi görünür ve çam kozalağını anımsatır. Epifit ve kısa gövdeye sahip olan karasal iklimi seven bitkilerdir. Bitkilerinin yapraklarına bakıldığında genelinin rozet şeklinde olduğu ve nadiren gövde üzerinde olduğu fark edilir. Ancak yapraklarının kenar kısmına bakıldığında dikenli bir yapıya sahip olduğu görülür.

Ananasgiller Familyasında en çok bilinen türleri, hava bitkisi, ananas, kupa çiçeği ve guzmania’dır.

hava bitkisi

Ananasgiller Ailesindeki Bitkiler

Hava bitkisi: Bitki aslında Meksika, Orta ve Güney Amerika bölgesine özgüdür ve yaklaşık olarak 630’dan farklı türü olduğu bilinmektedir. Bu tür sanıldığı gibi suyu kökünden almaz tam aksine yapraklarında trikom adı verilmekte olan özel tüycükler ile kaplıdır ve bu sayede nemi, ihtiyaç duydukları besinleri yağmur yolu ile havadan alabilirler. Bitkinin pek çok cinsi bulunmaktadır. Bu neden ile hepsinin aynı özellikleri taşıması beklenilmemelidir. Bitki cinsine, konumuna ve atmosferin yapısına kadar farklı yapı özellikleri sergileyebilmektedir.

Ananas: Familyanın sıcak ülkelerde yetişmekte olan bitkisine ve bu bitkiden elde edilen meyvesine ananas adı verilmektedir. Ananasın ana vatanı Güney Amerika bölgesidir. Meyvenin kokusu son derece hoş ve lezzetlidir. Üzerinde ise bir demet yaprak bulunmaktadır. Bitkinin tarihi 1555 yılında Brezilya’da Jean De Lery tarafından bulunarak Brezilya’ya götürülmesi ile başlamıştır ve daha sonra buradan alınarak İngiltere ve Fransa gibi bölgelere taşınması ile de bitkinin yayılması sağlanmıştır.

kupa çiçeği

Kupa çiçeği: Gövdesi olmayan ve her zaman yeşil genellikle de epifitik yapıdadırlar. Ülkelere göre farklı isimler ile adlandırılan bu bitkinin ülkemizdeki ismi kupa çiçeğidir. Saksı çiçeği yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olan bitkinin en önemli özelliği çekiciliği ve narin yapısıdır.

ananasgiller familyası

guzmania

Guzmania: Bitkinin ana vatanı Batı Hindistan, Bolivya, Brezilya ve Ekvator’dur. Bitkinin gelişebilmesi için en az 18 en fazla 20 derece sıcaklığa ihtiyacı vardır ve kışın en düşük 15 dereceye gereksinim duymaktadır. Bitkinin yaprakları koyu yeşil olmasına karşılık boyuna kırmızı çizgileri ve beyaz çiçekleri ile dikkat çeker. Doğrudan güneş ışığına kesinlikle maruz kalmaması gereken bu bitki yan ışıklardan beslenebilir.