Müzik indir

arama

Altınmühür Özellikleri ve Faydaları (Hidrastis)

altınmühür
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Altınmühür bitkisinin yaprakları el şeklinde ve parçalı olup yassı köklerinin üzerinde 30 cm kadar boylanabilmektedir. İçerdiği alkoloidler arasında berberin, hidrastin ve kanadin yer almaktadır. Altınmühür bitkisinin bilimsel ismi ise Hidrastis’tir ve Hint boyası olarak da bilinmektedir. Çiçek bölümleri yeşilimsi beyaz renkte olup meyveleri ise koyu kırmızı renge sahiptir. Meyveleri böğürtlene benzerliği ile de bilinmektedir.

Altınmühür bitkisi faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ve vücutta bulunan mikropları arındırması ile bitkinin bilinen en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Ayrıca mantar problemi yaşayan kişilerin bu şikayetlerini giderebilmeleri amacı ile de hekimler tarafından sıkça önerilmektedir. Antibiyotik ve anti bakteriyel özellikleri ile mikroptan kaynaklı göz hastalıklarının tedavisinde kullanılabilmektedir.

Kanama durdurucu etkisi, hazımsızlık, gastrit, kolit ve ülser problemlerini azaltmasının yanında kaşıntı ve egzama gibi cilt sorunlarına karşı etkili olması ile son derece faydalı bitki türleri arasında yer almaktadır. Sinüsleri açıcı özelliği ile bilinmektedir.

altınmühür

Kök sap kısmından dokumaların safran rengine boyanabilmesi için kullanılan sarı bir sıvı elde edilmektedir. Ayrıca sabahları uykudan uyandığında mide yanması problemi yaşayan kişilerin yaşadıkları sorunların ortadan kaldırılmasında kullanılır. Ayrıca iştah açıcı olması ile de zayıf kişilere önerilmektedir. Ayrıca mukoza zarının yenilebilmesi için en iyi teknikler arasında görülmektedir. Üstelik Amerikan Kızılderililerinin tüm hastalıkların tedavisinde altın mührü kullandığı bilinmektedir.

Altın mühür bitkisinin kullanılabilmesi için kök ve kök sapları kaynatılarak suda demlenilmelidir. Bu şekilde dahili olarak ya da harici kullanılabilir. Kullanım esnasında dozunun aşırı olmamasına ve uzun süreli kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca hamile olan kadınların ve emziren annelerin kesinlikle otu kullanmaması tavsiye edilmektedir.