arama

Altın Otu ( Ölmez Çiçek ) Nasıl Kullanılır? Faydaları Neler?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Çok yıllık ve şifalı bitkilerden olan altın otunun 17 farklı türü bulunmaktadır. Kayalık alanlarda yetişen altın otu adı çiçeklerinin altın gibi parlayan renginden gelir. Altın otu çayı, yağı yapılarak, ilaçlarda ve süs bitkisi olarak değerlendirilir.

Altın otu çayı bitkisel tedavi olarak halk arasında kullanılmaktadır. Yaprakları veya çiçekleri kurutularak yapılan çayın pek çok faydası vardır.

Altın otu ( Altın çiçek, Ölmez Çiçek, Güneş Çiçeği, Arı Çiçeği ) nerede yetişir?

Avrupa kökenli altın otu Türkiye’de hemen her bölgede yetişir fakat Doğu Anadolu Bölgesi’nde daha çok rastlanır. Avrupa’nın çok soğuk olmayan ılıman bölgelerinde kumluk, taşlık yerlerde yetişir. Altın çiçek, Ölmez çiçek, Güneş çiçeği ve Arı çiçeği Altın otunun diğer adlarıdır. Altın otu Latince adı Helichrysum Arenarium’dur.

Altın otu çiçeği kuruduğunda bile parlaklığını kaybetmediği için süs çiçekçiliğinde tercih edilen bitkilerdendir. Bahçe çiçeği olarak da yetiştirilmektedir.

altin-otu

Altın otu içeriği

Flavonitler
Eterik yağlar
Kumarinler
Pyranonlar
Fenol karbonik asitler
Steroller
Taninler, vitaminler ve mineraller

Altın otu faydaları

İçeriğinde flavonlar, reçine, vitamin ve mineraller bulunan altın otu özellikler safra arttırıcı ve kramp çözücü özelliğiyle bilinmektedir.

Karaciğer ve safra rahatsızlıklarında: Hafif safra artırıcı ve safra yolu krampı çözücüdür.
idrar yolları iltihaplarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür.
Böbrek taşlarını düşürmede yardımcıdır.
Sindirim problemlerine, hazımsızlığa iyi gelir.
Prostat iltihaplarına iyi gelir. Basur ve prostat oluşumuna karşı korur.
Ödem gidericidir.
Romatizma ve kireçlenmeye iyi gelir.
Regl dönemimi düzenler, her çeşit iltihaba iyi gelir.
Diyetlerde diyet çayı olarak kullanılabilir. Tokluk hissi yaratır. Tek başına zayıflatma özelliği bulunmaz. Diyetlerde destek içecektir.

altin-otu-cayi-yararlari

Altın otu çayı

1 fincan sıcak suyun içerisinde 1 tatlı kaşığı kuru altın otunu 10-15 dakika demlemeye bırakın. Bitki çaylarında şeker kullanılmaması tavsiye edildiğinden çayınıza bal ekleyebilirsiniz. çubuk Tarçın, karanfil veya bir iki limon damlası katarak içtiğiniz altın otu çayı kan şekerinizi dengeleyecektir.

Altın otu çayı zararları: Altın otu zararları konusunda yapılan araştırmalar yan etkisi olmadığını söylüyor. Her bitki çayında olduğu gibi aşırı tüketilmemelidir. Günde en fazla 2 bardak içilebilir. Hamilelikte zararlı bitki çaylarındandır ve 3 yaşına kadar çocuklara içirilmemelidir. Belirli bir hastalığı olan ve düzenli ilaç kullananların doktora danışmadan kullanmamaları gerekir.

Altın otu yağı yararları tıklayınız