Müzik indir

arama

Aloe Vera Yağı Faydaları ve Kullanımı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Aloe vera yağı, aloe vera jeli ile yapılır. Jeli gibi faydaları olan aloe vera yağı cilde parlaklık verdiği gibi cilt problemleri, saçlar ve bazı sağlık sorunları için de etkilidir. Aloe vera yağı nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

Aloe vera jelinin yağına göre saklama süresi daha azdır. Aloe vera yağı; taze aloe vera bitkisi bulunmadığında da hem uzun süre dayanması hem de her zaman bulunması açısından diğer aloe vera ürünlerinden avantajlıdır. Organik aloe vera yağı alınmalıdır. Uzun süre dayanma özelliği kullanılan baz yağa bağlıdır. Bu nedenle içeriği kontrol edilerek alınmalıdır. Bazı yağlar, örneğin susam yağı uzun süre dayanır fakat keten tohumu yağı daha hızlı bozulur.

Aloe vera bitkisinin pek çok türü vardır; en yaygın aloe vera türü aloe barbedensistir.  Aloe vera bitkisinin jelinden ve baz yağ kullanılarak elde edilir. İyi bir taşıyıcı yağ olarak tanımlanmaktadır. Deri tarafından emilimi hızlıdır. Bu özelliği de masaj terapisi tercih edilen yağlar içinde olmasının nedenlerindendir.

Aloe vera jeli içeriğindeki maddeler, yağı içerisinde de bulunur.

Aloe vera yağı faydaları ve kullanımı

A (beta-karoten olarak), B ( B1-B2-B6 ), C ve E vitaminleri (alfa tokoferol olarak); kolin, folik asit, antrakinonlar, amino asitler, lipid bileşikleri; demir, bakır, magnezyum, kalsiyum, manganez, sodyum ve potasyum mineralleri içerir.

Aloe Vera yağı şifa verici özelliklerinden dolayı kullanım alanı geniş bir yağdır. Evde başka yağlarla değerlendirilebilir.

Aloe vera yağı cilt için çok iyi bir nemlendiricidir.
Anti-inflamatuardır. İltihaplanmaları ve bununla ilgili diğer rahatsızlıkları azaltır.
Anti bakteriyeldir. Mikrop öldürücü özelliği vardır. Bu özellik bazı bakteriler için geçerlidir.
Anti-viraldir. Bu özellik, zona gibi deri döküntülerinde kullanılır ve çoğalmasını engeller.
Anti-mantardır. Ayak, parmak arası ve benzeri mantarları giderir.
Anti-oksidandır. Yağ, cildi serbest radikal hasarından korur.
Yaraların iyileşmesini hızlandırır, cilt tahrişini azaltır.
Cildi sıkılaştırır ve gerginleştirir.
Doğal güneş koruyucudur. Özellikle susam yağı gibi baz yağlarda yapıldığında az faktörlü yani 20 faktörlük güneş yağı gibidir.
Masaj yağı olarak kullanılabilir. Cilde nüfuz eder ve deriyi yatıştırır. Bu yağla uçucu yağlar aroma terapi masajı olarak kullanılabilir.
Aloe vera yara iyileştirici maddeleri içerir. Yara, kesik, tahriş veya çürük üzerine uygulanabilir. Cildin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ameliyat sonrası izleri iyileştirmek için faydalıdır.
Bununla birlikte, yanıklar ve güneş yanığı için saf aloe vera jeli daha etkili olabilir, çünkü soğutma ve yatıştırıcılık daha fazladır.
Aloe vera yağı ( özellikle jeli ) içeriğindeki amino asitler egzama ve sedef hastalığını iyileştirici maddelerdir.
Aloe vera yağı ağrı gidermede okaliptüs, limon, nane ve günaydın uçucu yağları ile karıştırılarak ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir. Aloe vera yağı ve diğer yağlardan yaklaşık 90 gr karıştırılabilir.

Aloe vera yağı saça faydaları

Kepekli kabuklu saç derisini iyileştirir. Kuru saç derisini nemlendirir, kepek ve saç problemlerini azaltır. Özellikle aloe vera yağı, gül suyu, sandal ağacı yağı ve khus (vetiver) yağı saçları güçlendirerek dökülmeyi önler ve kepek sorunlarını giderir. Ayrıca bu yağ sedef hastalığı için de kullanılmaktadır. Hindistan’da şifalı yağlardan olan bu karışımın adı ghrit kumari yağıdır.
Aloe yağına birkaç damla çay ağacı yağı eklenmesi onu mantar kafa derisi enfeksiyonlarıyla mücadelede güçlü bir bileşen haline getirir.
Hafif yaralar üzerine az miktarda yağı veya jeli uygulayın. Cadı elması gibi vücut yaralarının kurumasına yardımcı olur.

Aloe vera yağı yüz için kullanımı: Yüz için yatıştırıcı bir yağdır. Cildi nemlendirir ve sıkılaştırır ve parlaklık verir. Doğrudan cilde uygulanabilir. Taşıyıcı yağın komedojenik olabilmesi nedeniyle akneye eğilimli cilt için iyi olmayabilir. Bu durumda, jojoba yağı benzeri komedojenik olmayan bir yağla karıştırılanı tercih edilmelidir.

Anti-inflamatuar etkisi nedeniyle arı ve böcek ısırmalarından kaynaklı şişme ve iltihaplanmayı azaltır.

Diş eti ve dişlerin sağlığını korur; çürük, plak ve diş eti iltihabı gibi diş problemleri riskini azaltmak için masaj yağı olarak kullanabilir.

Sabun, şampuan, dudak balsamı, diş macunu, nemlendirici ve masaj yağı için evde diğer yağlarla birlikte üretilen formüllerde kullanılabilir.

Aloe vera yağı zararları

Yağ genellikle cilde uygulanabilir, yutulmamalıdır. Aloe vera bitkisi, daha yüksek konsantrasyonlarda zehirli olabilen belirli besin maddeleri ve bileşikleri içerir. Aloe vera yağının kalitesi ve bileşimi de çok önemlidir. Organik olmalıdır. Aloe vera yağı, jeli veya suyu ağız yoluyla alınırsa, ishal, bulantı ve kusma gibi problemlere neden olabilir. Bazı durumlarda, böbrek yetmezliği gibi daha şiddetli tepkimeye neden olabilir. Bazı insanların aloe vera bitkisine alerjisi olabilir.

Aloe vera bileşikleri müshil ilaçlar, diyabet ilaçları ve diüretik gibi ilaçlarla etkileşime girebilir. Bunun sebep olduğu ishal vücudun potasyum düzeylerini düşürebilir, bu da bazı ilaçların etkisini yok edebilir. Düzenli ilaç kullananlar bitkinin ürünlerini kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Aloe vera yağı nerede satılır?

Aktarlardan veya internet satış sitelerinden temin edebilirsiniz. Aloe vera bitkisini yetiştiriyorsanız kendiniz evde de yapabilirsiniz. Aloe vera yağı fiyatı ise ortalama 2o ml şişesi 12-15 lira arasında satılmaktadır.