Müzik indir

arama

Akşamsefası Çiçeği (Mirabilis jalapa)

akşamsefası çiçeği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Akşamsefası çiçeği adından da anlaşılacağı gibi günün en huzurlu ve sakin saatlerinde çiçeğini açıp, tan vaktinde de kapatma özelliği taşıyan bir çiçektir. Bu çiçeği eşsiz yapan özelliği de budur. İlkbahar döneminin en nostaljik bitkilerinden bir tanesidir. Gün içerisinde yeterli ışığı aldığı müddetçe, adeta bir saat gibi programlıdır ve rutininden hiç bir şekilde ayrılmadan akşamları çiçeğini açar, sabahları kapatır. Bu özelliği sebebiyle çok sevilen ve hatıralarda yer edinmiş bir çiçektir.

Tek bir dalda beyaz, kırmızı, sarı ve pembe gibi farklı renklerde çiçekleri açar. Sadece pembe ve beyaz olan türleri de vardır. Fakat bahçe hobisiyle ilgilinenen çoğu kişi bu bitki türünün tüm renklerini içermesini tercih eder. Çünkü bahar mevsimine en çok yakışan da farklı renklerin birbiriyle olan benzersiz uyumudur. Bu çiçeğin, bahçelerinizi güzelleştirecek eşsiz bir görünüşünün yanında oldukça hoş fakat hafif bir kokusu vardır. En yetişkin hali bir metreye kadar uzayabilir. Kuvvetli gövdesinin içinde etkileyici miktarda su bulunur. Bu sayede susuz kaldıkları dönemlerde rahatça kendilerine yetebilecek suları mevcuttur.

akşamsefası bakımı

Akşamsefası Çiçeği Bakımı

Akşamsefası çiçeğini bahçelerine dikmek isteyenler, başlangıç aşamasında çok dikkatli bir şekilde bakımını gerçekleştirmeliler. İlk aşamada sahip olduğunuz akşamsefası tohumunuzu derin bir saksıda yetiştirebilirsiniz. Fakat güneş görmeyen alanlarda yetişmeleri oldukça yavaştır. Çok sık sulamadığınız takdirde ise çiçeğiniz hem topraktan bunalır hem de gelişimini etkiler.

Toprağını kaliteli bir gübre ile minerallendirmeniz, çiçeğinizin sağlıklı bir şekilde yetişmesine destek olacaktır. Yeterli büyüklüğe ulaştıklarında ise suyu gövdelerinde büyük bir miktarda depoladıklarından kuraklıktan etkilenmezler. Tohumları küçük yuvarlak ve siyah bir görünüme sahiptir ve bu tohumların üretimi oldukça fazladır. Bu yüzden sıkça tohum dökerler. Bu da kontrolsüz bir çoğalmayı tetikleyecektir. Dolayısıyla tohumları elinizle toplamanız gerekebilir. Çiçek açtıktan sonra korkmanız gereken bir şey olmayacaktır.

akşamsefasi özellikleri

Akşamsefası çiçeğinin en uygun zamanları bahar ve yaz dönemleridir. Güneşli alanlarda kolayca yetişebilirler. Suyu çok sevdiklerinden kısa süren yağmurlar, çiçeğiniz için en büyük eğlencedir. Çok yüksek sıcaklıklarda ise dayanıklıkları oldukça yüksektir. Kış mevsiminde ise çok fazla şansları yoktur.