Akhardal Bitkisi (Sinapis Alba)

akhardal

Akhardal Brassicaceae familyasından bir bitkidir.  Bitkinin tek yıllık olması nedeni ile her yıl hasat alabilmek için mutlaka yeniden ekilmesi gerekmektedir. Bitkinin ana vatanı Akdeniz olmasına karşılık yabani olarak yetiştiği ülkeler de bulunmaktadır. Akhardal’ın kültür ile yetiştirildiği ülkeler arasında Danimarka, Hollanda ve İsviçre bulunmaktadır.

Dalları aralıklı olarak uzanan bitkinin boyu 100 ile 120 cm arasında değişebilmektedir. Çiçeklerinin rengi açık sarı ya da beyaz iken meyvelerinin ise silindir, kabarık ve yassı şekillere sahip olduğu görülebilmektedir.

Bitki familyasının diğer türleri ile kıyaslandığında soğuk iklimlere karşı daha yüksek direnç gösterir. Tohumlarının çimlenebilmesi için 1- 2 derece sıcaklık dahi yeterlidir. Üstelik sıcaklık değeri -6’yı bulunduğunda çimlenme sürecindeki bitki uzun süre zarar görmeden yaşayabilir. Kuraklığa dayanıksız olmasına karşılık yetiştiği toprak türüne çok fazla önem göstermemektedir.

akhardal bitkisi

Akhardal Yetiştiriciliği

Bitkinin yetiştiriciliğinde tohumları kullanılmaktadır ve tohumlarının içeriğinde sinalbin glikoziti ile yağ bulunmaktadır. Bitkinin tohumunda yer alan yağ sıvı halinde olmak ile birlikte yağının rengi koyu sarıdır. Son derece hoş bir kokusu bulunan akhardalın tadı diğer hardal türleri gibi acıdır. Bu neden ile de işlenmeden yenilmesi mümkün değildir.

Akhardal tıp dünyasında çeşitli hastalıklarında tedavisinde kullanılabilmektedir. Bu hastalıklar arasında hipertansiyon, karaciğer, safra kesesi sorunları, sindirim sisteminde meydana gelen bozukluk, şişlik, romatizma, egzama sorunu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat hastalıkların tedavisi için bitkinin işlenerek preparatlar sklerozun elde edilmesi gerekmektedir.

akhardal faydaları

Akhardal tohumları sadece hastalıkların tedavisinde kullanılmaz aynı zamanda uzun süre muhafaza edilmesi gereken tüm yiyecek ve içeceklerin içerisinde de katkı maddesi olarak kullanılarak yiyecek ve içeceklerin daha uzun süre korunması sağlanır. Karahardal Tohumu Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.