arama

Akantus Yaprağı Nedir?

akantus yaprağı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Doğanın insanoğluna sunduğu imkanların belirlenebilmiş bir sınırı bulunmadığı gibi bazı detaylar mevcut özellikleri ve etkileri kadar taşıdıkları anlamları ile de insan yaşamı açısından çok önemli bir konuma sahip oluyor. Bu konuda bitkilerin üstlenmiş olan anlam ve manalar büyük bir önem taşıyor ki akantus yaprağı bu alanda öne çıkıyor. Yapraklarının dikenli bir forma sahip olması dolayısı ile yapıların kötülüklere ve uğursuzluklara karşı korunduğu algısının toplum genelinde tarih boyunca oluşmuş olması nedeni ile yoğun şekilde karşılaşılan bitkiler arasında yer alır.

Akantus Yaprağı Nasıl Kullanılır

Özellikle Antik Yunan ve Antik Mısır medeniyetlerinde genel olarak korint sütun başlıkları üzerinde akantus yaprağı rölyefleri yer alır. Akantus, genel kapsamda ayıpençesigiller familyasında olan bir cins bitkidir. Bu doğrultuda da toplum arasında akantus bitkisi için ayı pençesi tabiri de sık şekilde kullanılıyor. Çıkış noktası Avrupa ve Anadolu coğrafyası olan bu bitki cinsi, çok yıllı olduğu gibi otsu bir forma sahiptir.

akantus yaprağı

Genel toplamda 30’a kadar ulaşan türü bulunan akantus bitkisi, özellikle Anadolu coğrafyasında yetişme konusunda son derece elverişli bir yapıya sahiptir. Sıcak ve ılıman iklim koşullarına uyum sağlayabilen bitkinin, yetiştirilmesi ise oldukça basit ve kolaydır. Bu noktada yetiştirilmesi kökten ayırma ve tohum yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda da çok hızlı bir şekilde geniş alanlara yayılabilme özelliğine sahip olması ile ekildiği bölgeyi kaplayabilmektedir.

Akantus bitkisinin yaprakları oldukça büyük olduğu gibi dikenli ve parçalı biçimde bulunur. Bu sebep ile de günümüzde dikensiz kenger otu şeklinde tanımlamalar ile de karşılaşılabilmektedir. Mevsimsel yönden yazın sıcak havasında başlayan mavi ve beyaz renk tonlarında çiçekler açar ve daha sonrasında başak biçiminde çiçekleri ile çok uzun süreler dayanıklılık göstererek, bulunduğu alana eşsiz bir değer ve güzellik kazandırır.

Bazı akantus türlerinin taç yaprakları taze vaziyette olduğu zaman toplanıp, kurutulduğunda kullanıldığı ürüne eşsiz güzellikte bir koku yayması dolayısı ile çay içerisine dahil edilebiliyor. Modern dünya koşullarında bazı akantus türleri süs bitkisi sınıfında peyzaj çalışmalarının gerçekleştirilmekte olunduğu park ve bahçelerde dikildiği gözlemlenirken, saksıda da yetiştirilebilmesi mümkün olan bir bitki türüdür. Ayı Pençesi Faydaları ve Özellikleri

 • nep’tün
  2 sene önce

  Teşekkür ederim… Bir yazı yarışmasına katılacaktım ve hikâyemin ismini ‘Akantus yaprakları’ koyacağım…
  Yardımlarınız ve derlemeleriniz için teşekkür ederim tekrardan💜

  0
  yorum beğen