arama

Ağlayan Gelin Çiçeği ( Ters Lale ) Nerede Yetişir? Hikayesi Nedir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Latince adı Fritillaria imperialis olan Ağlayan Gelin Çiçeği ( Ters Lale ) daha çok soğuk iklimlerde yetişir. Dünyanın pek çok yerinde yetişen Ters Lale ülkemizde de bazı bölgelerimizde yetişen endemik bitkilerdendir.

Baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerden olan Ters Lale kalkerli topraklarda, havadar topraklarda ve kayalıklarda, dağ eteklerinde yetişir. Endemik bitkilerdendir. Mart ve Mayıs ayları arası çiçek veren Ters Lale ülkemizde Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde ( Tunceli, Afşin, ,Şırnak,Erzurum, Adıyaman ve Hakkari) doğal olarak yetişir. Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde Antalya, İzmir ve Muğla gibi illerde bulunan türü ise Karya Ters Lalesi olarak da bilinmektedir.

Ağlayan Gelin Çiçeği soğan olarak dikilir. Uygun ekim zamanı sonbahardır. Gübreleme çiçeklenmeye başlayınca yapılır. Çok soğuklarda donma tehlikesiyle karşı karşıya kalan yaprakları güneş ışığında yeniden dirilir.

Halk arasında Ağlayan Gelin çiçeği denmesinin nedeni ise; geceleri üzerinde biriken su zerrelerinin, gündüzleri yapraklarından süzülmesiyle, ağlar gibi bir görüntü oluşmasıdır.

Ağlayan Gelin çiçeği doğal olarak yetişen türdense turuncu ve kırmızı renklerde olur. Formu ters duran bir laledir. Bir dalında altı çiçek bulunur. Taç yapraklıdır. Yaprakları çiçeğin üzerinde yer almaktadır. Dayanıklı ve uzun yıllık bir bitki olan Ters Lale 70-80 cm boylarında olur.

ters-lale

Ağlayan gelin çiçeği ile ilgili efsaneler ise şöyle:

İsa peygamber çarmıha götürülürken onu gören tüm çiçekler üzüntüden eğilir, sadece ters lale eğilmez. İsa ona hüzünlü bakar ve çarmıha gerilir. Bu bakıştan çok etkilenen çiçek üzülür ve boynunu eğerek ağlamaya başlar. Günümüzde Ters Lale Hıristiyanlık’ta kutsal sayılmaktadır.

Geçmişte şu an Hakkari bölümünün olduğu bölgede var olan medeniyet süren Asurlular sabahları gördükleri ve gece biriken suyu yapraklarından su akıtan bu çiçeğe ağlayan çiçek demişler ve bu özelliğinden kutsal saymışlardır.

ters-lale-motifi

Ters Lale sanat eserlerinde de kullanılmıştır. Bilinen en ünlü sanat eseri ters lalesi; Mimar Sinan tarafından Osmanlı Döneminde Edirne’de yapılmış olan Selimiye Camii’dedir. Caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ters bir lale motifi vardır. Hikayeye göre Selimiye Camii’nin inşa edildiği yer daha önce bir lale bahçesiymiş. Bahçeyi satmak istemeyen sahibi camide bir lale motifinin resmedilmesini şart koşmuş. Mimar Sinan’ın laleyi ters kullanmasının nedeni ise arsa sahibinin ters bir karaktere sahip olmasıymış.

selimiye

Ters Lale çinilerde de bitkisel motif olarak sık kullanılmaktadır.  Bunların yanı sıra şiirlere konu olmuş, tutulan yasları simgelemiştir. Yunan mitolojisinde de kullanılmıştır.