arama

Ağaçların Yaşı Nasıl Anlaşılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Tıpkı insanlar gibi ağaçlarında yaşı ve yaşamını sürdürdükleri zaman boyunca ne gibi zorlukların üstesinden geldiklerini anlamak mümkündür. Ağaçların yaşı ve yaşamları ile ilgili tüm bilgiler ağaçların gövde kısımlarında yer almakta olan halkalarda yer alır ve bu halkalar ise otopsi yöntemi ile test edilerek ağaçların geçmişine dair tüm bilgiler çıkartılır.

Dendroknoloji adı verilen bilim dalının ağaçların kök ve gövdelerinde yer alan daire şekillerinden ağacın yangın, çığ, şiddetli rüzgar ya da böceklerin istilasına uğrayıp uğramadığını anlayabilmektedirler. Bu bilim dalı tüm bu olayların gerçekleşip gerçekleşmediğini bulduğu gibi bu olayların hangi yıllar içerisinde gerçekleştiğini de bulmaktadır. Bu daireler sayesinde bilinebilen tüm bu detayların dışında ağaçların belleklerinde yani halkalarında daha pek çok bilgi bulunmaktadır.

Ağaçlarda enine kesit olarak yer alan halkalar sayesinde ağacın doğal faaliyetler dışında büyüme miktarlarını, yaş, odun tipi, budanıp budanmadıkları, yaralanıp yaralanmadıkları, ağaçta yer alan çatlar, hayvanlar tarafından ağaca verilen zararlar, reçine kanalları gibi ağaç hakkındaki tüm detaylar ortaya çıkarılabilmektedir.

ağaçların yaşı

Ağacın Yaşını Belirleme

Geçmişte yaşayan ağaçların yaşı ve yaşamları ile ilgili bilgiler verilemezken günümüzde yaşamlarını sürdürmekte olan ağaçlarında yaşları artık belirlenebilmektedir. Yaşayan ağacın yaşı belirlenirken artım burgusu adı verilmekte olan bir alet kullanılmaktadır ama bu aleti daha çok orman mühendisleri kullanmaktadır.

Ağacın yaşı belirlenirken aleti ağacın 1.30 metre yüksekliğindeki gövdesine sokmalısınız. Ağacın gövdesine sokulan alet sayesinde yaş halkası çubuğu alet yardımıyla dışarıya çıkartılır ve ağacın yıllık halkalarının rahat bir şekilde sayılmasına imkan tanınmış olunur. Ağacın yaşının belirlenmesinde kullanılan işlem kısaca böyle tanımlanabilir. Ancak bu işlem yapılırken pek çok teknik ve ağaca zarar verilmemesi, yaşamını sürdürebilmesi için pek çok ayrıntının biliniyor olması gerekmektedir.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda yaş ölçümü yapılan en yaşlı ağaç, Kalifornia bölgesinde yetişmiş olan bir çam ağacıdır ve bu ağacın yaşı yapılan ölçümlerde tam olarak 4900 olarak belirlenmiştir. Ancak ağaç günümüzde yaşamını sürdürmediği bilinmektedir.