arama

Afrika Menekşesi Yetiştirme

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Afrika Menekşesi

Hemen herkes tarafından sevilen, büyütülen ve yetiştirilmek istenen Afrika menekşesi çok popüler bir süs bitkisidir, popülerliği yaprak ve çiçeklerinin zarifliği, uzun ömürlü olması, bakım ve üretiminin basit olmasından kaynaklanmaktadır.

Evlerde ve seralarda en fazla yetiştirilen bitkilerin başında gelmekte, gittikçe daha önemli olmaktadır
Çiçeklerinin rengi koyu mavi, mor, lacivert, koyu menekşe, kenarları beyaz, ortası mavi yada kırmızı, veya pembe ,leylak, beyaz olabilir. Çiçekler, katmerli, yalınkat,veya kenarları düz veya dantelalıdır.

Toprak istekleri;

Afrika menekşesi üretiminde nötr veye çok az asitli toprak uygundur. Fazla alkali toprakta sağlıksız, zayıf kök sistemi meydana gelir ve tomurcuk vermesine karşın açmadan dökülürler. Hafif asidik toprak çiçeklerin daha sağlıklı renklerde olmasını sağlar.

Toprağın pH değeri pratik turnusol kağıdı ile anlaşılabilir. Bunun için toprak saksı ya da kap içine doldurulduktan sonra yağmur suyu ya da destile su ile , saksının altından çıkıncaya kadar sulanır, turnusol kağıdı saksı tabağındaki suya sokulur, sarı renk dönüşürse asitli, mavi renge alırsa alkali olduğu anlamına gelir. Asitliliği gidermek için kireç taşı tortusu eklenir yahut bir kap içine kireç taşı konulur üstüne su dökülür su iyice soğuyunca bu su ile sulanır. Toprak aklali ise ya bol asitli torf veya meşe kayın yaprak çürüntüsü eklenir.
Toprak karışımları;
4 parça iyi bahçe toprağı
2 parça dere kumu
3 parça yaprak çürüğü
1 parça yanmış koyun ya da sığır gübresi.
Torf’ lu karışımlar;
7 parça torf 3 parça iyi bahçe toprağı
ya da, 4 parça torf 1 parça killi toprak,
” 1 parça torf 1 parça yaprak çürüğü,

006309f9a2f23a23fbff54e011bdc0c9

Afrika Menekşelerine ufak saksı kullanılmalı, saksı değiştirilmemelidir, ancak bitki kökleri saksıyı doldurup dip deliklerden çıkmaya başladığında değiştirilmelidir
Işık isteği:
Direk güneş almayan ışıklı bölgeleri sever, sarkmış yapraklar bitkinin çok fazla ışık aldığını, uzun ve sık büyümüş gövde ve seyrek çiçek de çok seyrek ışık aldığını işaret eder. Bu çiçek evlerde yazın kuzey veya doğuya bakan pencere önlerinde, kışın ise batı ve güneye dönük pencere önlerinde barındırmalıdır.

Sıcaklık:
Ortalama 22-25 C derecede çabuk gelişir ayrıca çabuk çiçek verir, ani sıcaklık değişiklikleri özellikle düşüş durgunluk ve geç çiçeklenmeye neden olur bu süre 3-5 ay olabilir, 5-8 C de canlılığını korur ama çiçeklenme özelliğini yitirir.

Nem :
Çok kuru ortama dayanır fakat çiçek açamaz. Doğal ortamında % 60-70 yüksek nem ister, bu nem oranı ev içlerinde saksı tabağına konulacak nemli kum, perlit, veya küçük çakıl taşları sulandırılarak çiçek saksısı üstüne oturtulmasıyla elde edilebilir.Tabaktaki malzemede su azaldıkça ilave, fakat buradaki su kap altına dokunmamalıdır. Yapraklarına su spreyi yapılmalı fakat spreylenirken gölge ve rüzgarsız yerde yapılmalıdır.
Menekşeler nemli ortamı sevdiklerinden evler için en makul ortam aydınlık mutfaklardır.

Sulama :
Afrika menekşesi bir su bitkisi değildir, kap altlığına su doldurularak gerçekleştirilen sulama hatalıdır, bu durumda yapraklarda kıvrılmalar, köklerde çürümeler ve ölümler görülebilir.
En makul sulama toprak suya aç halde olduğu sırada bol bol sulanır kabına dolan suyun bir saat sonra boşaltılır.Daha sonraki sulamalar toprak üstü tamamen kurumuş iken yinelenir ( drench-dry). Sert su kullanmaktan kaçınmalı sirke ile birlikte seyreltilmelidir.

 

Gübreleme:
Toprak kuru iken gübrelenmemelidir. Ortam sıcaklığı 20 C altıda ise yine verilmemelidir. Yaprak gelişimi için nitrat kapsayan bir gübre, sonrasında ise bol fosforlu gübre kullanılmalıdır.
Azot azlığı durumunda; zayıf büyür,yapraklar zayıflar,yapraklarda sarı kahverengi lekeler olur.
Fosfor azlığı durumunda; Yapraklar zayıflar, koyu mat renge alır,siyah lekeler olur,çiçeklenme
ya oldukça az yada hiç olmaz.
Potasyum azlığı durumunda; Alt yapraklarda sararma,yaprak kenarlarında kahverengileşme olur.

Afrika Menekşesi (Saintpaulia Ionantha) 12

Yaprak Çeliği İle Üretim:

Seralarda ve evlerde uygun ortamlarda her zaman köklendirilirse de ilk bahar ve yaz ayları daha uygundur. Üretim amacıyla belirlenen yaprak önemlidir, fazla büyük ve yaşlı yapraklar seçilmemelidir Çünkü en alt kısımda bulunan bu yaprakların köklenme gücü zayıf olduğundan çabuk çürürler, genç yapraklar yine makul değildir; bunlar küçük ve yavaş gelişen bitkiler meydana getirirler bu sebeple gelişmesini sona erdirmiş orta büyüklükte yapraklar seçilmelidir bu yapraklar hızlı büyüyen güçlü bitkiler meydana getirirler.

Kesilen yapraklar su, perlit, torf, ve kum içinde köklendirilmelidir. Yaprakları ıslak pamuk ile korumak çürümeyi sebep olacağından sakıncalıdır. Yaprağın kesim boyu da önem taşır, kısa yaprakların uç kısmı çürüdüğünde kesip tekrarlamak şansı yoktur. Uzun kesilen yaprakların uç kısmı çürürse kesilip yeniden köklendirildiği gibi, köklenen tarafın ana bitkiye gereksinimi kalmayınca kesilip tekrar köklendirilebilir.

Menekşe çeliklerinin köklendirileceği şişe veya kavanozların renkli olması uygundur, renkli şişelerde yosun veya yeşil tabaka görülmez. Bu iş için en makul yöntem kavanozun ağzına alüminyum folyo geçirilir, çelik saplarının geçeceği yerlerin delinip kap içine konulan su sapların 1.5- 2 Cm. girecek şekilde sokulmasıdır. Bunun nedeni çürüme olduğunda o bölgenin kesilip tekrar edilir. Kullanılan suyun yağmur suyu veya saf su olması tercih edilir fakat musluk suyu kullanmak zorunluysa 3-4 parça fındık iriliğinde mangal kömürü suyun seyreltilmesi için konulur, ayrıca 1 lt. suya 1 gr FeSO4 ( demir sülfat) konulur, bu su değiştirilmemelidir su eksiklikleri üstten ilave edilmelidir.(aynı seviyede tutmak için) Köklenme 10- 15 günde meydana gelir, güçlenince toprağa aktarılır..

Köklenen çelikler en başta küçük saksılara konmalıdır.( 5- 5.5 cm.)