Müzik indir

arama

Adasoğanı Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Uzun şeritli yaprakları ile zambakgiller ailesine dahil olan Adasoğanı faydaları ile kendinden söz ettiren bir bitkidir. Yeşil ve beyaz damarlı çiçekleri ile 2 kilogram ağırlığındaki soğan kısmı yapraklarının altındadır. Soğan kısmı acı ve zehirlidir. Üstelik 7,5 gram adasoğanı bir insanı öldürebilmektedir. İçeriğinde “Scillarena Glikozidi” bulunmaktadır ve kesinlikle taze olarak kullanılmaması önerilmektedir. Aksi halde zehirlenme ve kusmalara yol açmaktadır. Evde ilaç yaparak kullanılırken çok dikkatli davranmak gerekir. Kullanım esnasında öncelikle soğanın orta kısmı dilimlenerek kurutulur ve kuruttuktan sonra dövülerek toz haline getirilerek kullanılır.

Kurutma işleminde dikkatli davranmanız gerekmektedir. Kurutma işlemine başlamadan önce kökü topraktan çıkarılır ve hamur ile sıvandıktan sonra tandır veya fırın içerisinde pişirilir ve kabuğu soyulduktan sonra bıçakla iki parçaya bölünür. Bölünen soğan ipliklere dizilerek gölgede kurutulur. Gölgede kurutulan soğan dövülerek toz haline getirilir ve ardından bal ile karıştırılır. Karışım iki şekilde kullanılmaktadır. İlk olarak saçkırana olan yerlere sürülür ve tedavi edilir. İkinci olarak ise soğuktan ileri gelen ağrılı yerlere konulursa faydası anında görülür.

Faydaları

Nefes darlığı, dalak ağrısı, göğüs veya matsal ağrılarına, akciğer marazına, ayak ağrısı ve baş ağrısının yanında siyatik içinde iyi gelmektedir. Eğer bu gibi sorunlar için kullanacaksanız bir miktar ada soğanı ile hamur pişirin ve kaşıkla yutun. Bu karışımı bir süre tükettikten sonra sorunlarınızın ortadan kalktığını göreceksiniz. Ada soğanının 5 dirhemi yani 18 gramı ile zambak yağının 20 dirhemi yani 80 gramı ateşte pişirildikten hemen sonra suyunu çıkartıp tabanlarınızın altına sürer ve yere basmadan yatağa girerseniz erkekliğinizi yeniden elde edersiniz.

Suyu çıkartılan ada soğanını içerseniz mide, dimağ ve mesane taşlarını eritir, rahim ağrısı, dalakta meydana gelen şişme boğaz ağrısı ve eski öksürüğe iyi gelmektedir. Ada soğanının suyunu sağır kulağa damlatırsanız işitme kudretinizi artırır. Soğanını evinizin kapısına asarsanız zararlı haşerelerden kurtulmanızı sağlar. Yaşlı hastalar sürekli kullandığında kuvvet kazandığı görülür. Bu soğan yanlış kullanımda her ne kadar zararlı olsa da doğru kullanımında tam bir şifa kaynağıdır ve sürekli olarak kullanılması önerilmektedir.