arama

Adaçayı Özellikleri ve Yetiştiriciliği

adaçayı özellikleri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Bu bitkinin anavatanı Akdeniz bölgesidir. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan adaçayına ait 86 adet türe rastlamak mümkündür. Fesleğen, biberiye ve kekik ile aynı ailedendir. Boyu 100 cm kadar uzayabilen yarı çalı özelliğe sahip kökleri saçaklı yapıda olan faydalı bir bitki türüdür. Bu bitkinin toprak üstünde kalan kısımları ise çok fazla dala sahiptir. Kireçli ve kumlu toprakları daha çok sever ve daha iyi bir gelişim sergiler. Adaçayı çiçekleri mavi, mor, pembe ve beyaz renklerinde olabilmektedir. Yaprakları ise beyaz gri arasında bir renge sahip ve tüylüdür ve bitkinin en fazla yararlanılan kısımlarıdır.

Adaçayı yetiştiriciliği

Adaçayı bitkisinin ismi yörelere göre değişebilmektedir. Mesela bazı yörelerde dişotu, bazı yörelerde ise meryemiye otu olarak bilinir. Bu ota çayır ve yamaçlarda rastlayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz siz de bahçenizde veya seranızda bu otu yetiştirebilirsiniz.

kuru adaçayı

Bu otu yetiştirmek istediğiniz yer eğer bahçeniz olacaksa adaçayının soğuğa karşı dayanıksız olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bu sebeple soğuk aylarda bitkiyi korumaya almanız gereklidir.

Adaçayını tohumdan yetiştirmek istiyorsanız geçirgen özelliğe sahip bir toprak seçmelisiniz. Ayrıca soğuk alanlarda bitkiyi korumaya almalı ve sağlıklı bir gelişim sergilemesi için de güneşli alanları tercih etmelisiniz. Eğer adaçayını saksıda yetiştirmek istiyorsanız, ilkbahar ya da sonbahar aylarında tohumlarını saksıya ekmelisiniz.

salvia

Adaçayı tohumları

Adaçayınız filizlendiği zaman ise ilk saksıdan daha büyük bir saksıya ekmeli ve saksıyı güneş alan bir yere yerleştirmelisiniz.

İklim: Bitkinin gelişimini güzel bir şekilde tamamlaması için sıcaklığa ve ışığa ihtiyacı bulunmaktadır. Bu sebeple adaçayını güneş alan yerlerde yetiştirmelisiniz.

adaçayı yaprak

Toprak: Geçirgen yapıda, organik madde bakımından zengin olan toprak tercih edilmelidir.

adaçayı ekimi

Sulama: Adaçayı bitkisi kuraklığa dayanıklı bir bitkidir fakat gelişim sürecindeki adaçayının su ihtiyacı fazladır. Yaz aylarında topraktaki neme göre 3 ya da 4 kez sulanabilir.

Yetiştirme: Tohumdan yetiştirilen bir bitkidir. Tohumlar nemli olan toprağa ilkbahar ya da sonbahar aylarında ekilmelidir. Çimlenme tamamlandıktan sonra adaçayı fideleri gerçek yerlerine dikilebilir.

adaçayı

Hasat: Adaçayı toplanma zamanı bitkinin çiçeklenme zamanıdır. Daldan 5 ya da 10 cm mesafe bırakarak toplanmaya başlanır. Toplanan adaçayı bitkileri güneş almayan gölgelik bir alanda kurumaya bırakılır.

 • Mehmet
  8 ay önce

  Ada çayının faydaları saymakla bitmez gerçekten yararlı bir çaydır. haftada 2 kere içmeye çalışıyorum

  0
  yorum beğen