Müzik indir

arama

Ada Soğanı Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ada soğanı uzun şeritli yaprakları ile zambakgiller ailesine dahil bir bitkidir. Yeşil ve beyaz damarlı çiçekleri ile 2 kilogram ağırlığındaki soğan kısmı yapraklarının altındadır. Soğan kısmı acı ve zehirlidir.

Büyük soğanlı, çiçekli çok yıllık otsu bir bitkidir. Akdeniz ikliminin etkisi altındaki Güney ve Batı Anadolu’da yetişir. Genel olarak, Ağustos ve Eylül, sonbahar yağışlarından önce çiçek açar. Çiçekleri yıldız formunda ve beyaz renklidir.

Ada soğanı faydaları olan bir bitkidir ancak 7,5 gram ada soğanı bir insanı öldürebilmektedir. İçeriğinde “Scillarena Glikozidi” bulunmaktadır ve kesinlikle taze olarak kullanılmaması önerilmektedir. Aksi halde zehirlenme ve kusmalara yol açmaktadır. Evde tedavi amaçlı kullanılırken çok dikkatli davranmak gerekir. Kullanım esnasında öncelikle soğanın orta kısmı dilimlenerek kurutulur ve kuruttuktan sonra dövülerek toz haline getirilerek kullanılır.

Kurutma işleminde dikkatli davranmanız gerekmektedir. Kurutma işlemine başlamadan önce kökü topraktan çıkarılır ve hamur ile sıvandıktan sonra tandır veya fırın içerisinde pişirilir ve kabuğu soyulduktan sonra bıçakla iki parçaya bölünür. Bölünen soğan ipliklere dizilerek gölgede kurutulur. Gölgede kurutulan soğan dövülerek toz haline getirilir ve ardından bal ile karıştırılır. Karışım iki şekilde kullanılmaktadır. İlk olarak saçkırana olan yerlere sürülür ve tedavi edilir. İkinci olarak ise soğuktan ileri gelen ağrılı yerlere konulursa faydası anında görülür.

Nefes darlığı, dalak ağrısı, göğüs veya matsal ağrılarına, akciğer marazına, ayak ağrısı ve baş ağrısının yanında siyatik içinde iyi gelmektedir. Eğer bu gibi sorunlar için kullanacaksanız bir miktar ada soğanı ile hamuru pişirin ve kaşıkla yutun.

Suyu çıkartılan ada soğanını içerseniz mide, dimağ ve mesane taşlarını eritir, rahim ağrısı, dalakta meydana gelen şişme boğaz ağrısı ve eski öksürüğe iyi gelmektedir. Ada soğanının suyunu sağır kulağa damlatırsanız işitme duyusunu güçlendirir. Soğan evin kapısına asıldığında zararlı haşerelerden kurtulmaya yardımcı olur. Yaşlı hastalar sürekli kullandığında kuvvet kazandığı görülür.

Ada soğanı zararları

Ada soğanı yanlış ve aşırı kullanımda zararlı olsa da doğru kullanımında tam bir şifa kaynağıdır. Soğanı ve yaprakları zehirlidir. Doktora danışılmadan tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Soğanları diüretik ve kalp kuvvetlendirici ilaç içeriğinde kullanılmaktadır.