Müzik indir

arama

Ada Çayı Faydaları ve Zararları – Nasıl Demlenir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Bahçe ada çayı ve çayır ada çayı olmak üzere iki tür ada çayı bulunmaktadır. Her iki türün de faydaları birbirine yakındır. Ada çayı faydalarının yanı sıra bazı zararları da vardır. Ada çayı en yaygın kullanımı çay olarak tüketilmesidir.

Ada çayı Mayıs-Haziran aylarında toplanır ve yaprakları gölge ama hava alan bir ortamda kurutulur. Ada çayı hava almayan kaplarda saklanmalıdır. Ada çayı çiçeği gargara ve sirkesi yapılarak değerlendirilir.

Çalı görünümlü maki türü ada çayı yaprakları dumanlı yeşildir ve üzeri tüylerle kaplıdır. Ada çayı çiçekleri mor, mavi, pembe ve eflatun renklerde olur.

adacayi-cicekleri

Ada çayı diğer adı; acı elma otu ve diş otudur. Ada çayı içeriğinde; A, B, C, E, K gibi vitaminler; folat, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, manganez gibi mineraller; folik asit, tanen ve uçucu yağlar bulunur.

ada-cayi

Ada çayı faydaları ve kullanımı

Kendine özgü aroması, kokusu ve yumuşak içimiyle de neredeyse siyah çay kadar tüketilmektedir. Sadece faydaları için değil tadını sevenler tarafından da sıklıkla tüketilen bitki çaylarındandır. Ada çayı yemeklere tat vermek amacıyla, ağır kokulu yemekleri hafifletmek için de kullanılır. Et soslarının içeriğinde, çorbalarda, patates yemeklerinde ve omlet gibi yumurtayla yapılan yemeklerde kullanılır.

Antik çağ uygarlıklarında binlerce yıldır kullanılan şifalı bitkilerden ada çayı çayı, yağı, macunu, şampuanı, tentürü, ekstraktı, sabunu, likörü ve tütsüsü yapılarak değerlendirilmektedir. İlaç içeriklerinde de yer almaktadır.

Antik dönem hekimleri ateşlenmelerde, yaralarda, kanamalarda, regl dönemi düzenleyicisi olarak, idrar yolları taşlarında ada çayı tüketimini tavsiye etmişlerdir. Orta Çağ’da salgın hastalıklardan korunmada, astım, sıtma ve diş temizliğinde kullanılırdı.

adacayi-yagi

Enerji vericidir.
Gaz söktürür.
Vücudu zararlı maddelerden temizler.
Karaciğeri temizler.
Rahatlatıcıdır, gerginliği alır. Uykuyu düzenler.
Hafıza güçlendirmede takviyedir.  Alzheimer ve demansa karşı korur.
Soğuk algınlığına iyi gelir. Boğaz ağrısını hafifletir ve boğazı rahatlatır. Öksürüğe iyi gelir.
Kan şekerini düşürür.
Sedef hastalığına iyi gelir.
Diş eti ve sağlığı için faydalıdır. Diş eti kanamalarında gargara olarak kullanıldığında kanamayı durdurur.

ada-cayi-zararlari

Ada çayı nasıl demlenir?

Ada çayı taze ada çayı ve kurutulmuş yapraklarla yapılabilir. 3 büyük çay fincanı için 5-6 taze ada çayı yaprağı kullanılmalı ya da 2 çay kaşığı kuru ada çayı yaprağı kullanılmalıdır.

Ada çayı yapraklarını kaynatılarak demlenmemelidir. Bir su bardağı kaynamış suya 2-3 yaprak atılır ve 10 dakika kadar demlenir. Soğuk içmemek için kısık ateşte kaynayan suda 3-4 dakika demlenir.

Limonla ve balla içebilir veya acı gelmeyecekse sade tüketebilirsiniz.

Ada çayı kekik, nane, kuşburnu, ıhlamur, papatya ve tarhun gibi bitkilerle karıştırılarak da içilebilir. Böylece içimi daha hafif olur.

ada-cayi-nasil-kullanilir

Ada çayı zararları

Ada çayı özellikle hamilelikte tüketilmemelidir. Düşüğe neden olabilir. Hamilelikte bitki çayları doktora danışılmadan içilmemelidir. Ada çayı aşırı tüketilmemelidir. Günde 1-2 bardak yeterli olacaktır. Yan etkilerden korunmak için 1 hafta düzenli içildiğinde 1 hafta ara verilmelidir. Düzenli ilaç kullanımında doktora sorulmadan tüketilmemelidir.