Müzik indir

arama

Acı Yemen Bitkisi Özellikleri ve Faydası

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Acı Yemen bitkisi Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinin arasında yer almaktadır. Halkımız arasında ise Acı Yemen Bitkisi Acı Biber olarak bilinmektedir. Genelde Kırmızı renkli yapısı vardır ve boyu diğer biberlere göre daha tombul ve büyüktür.

Genel olarak her türlü iklimde yetişebilen, yerinde üretilebilen ve mevsimi olmayan bir sebzedir. Vitamin olarak A-K-E-C vitaminleri açısından zengin olan acı biber, tam bir sağlık deposudur bu nedenler tüketilmesi gerekmektedir. İçerdiği selenyum, demir, fosfor, potasyum ve manganez gibi mineraller sayesinde vücudumuzun ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Sindirim sisteminin en iyi dostu olan acı biber liflerimizin gelişimi ve işlevlerinin daha aktif olabilmesi için gereklidir.

Acı Yemen Bitkisinin Faydaları

Bazı zararları olsa da acının birçok faydası da olduğu bilinmektedir. Acı Yemen bitkisinin yani acı biberin insan vücudu açısından en büyük faydalarından birisi, doğal bir ağrı kesici görevi üstlenmesidir; hap kullanmak yerine doğal ağrı kesici olarak kullanılabilir. Vücutta rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yaratan bitkinin, hafif baş ağrıları üzerinde de etkisi olduğu belirtilmektedir. Elbette aşırı tüketimlerde bahsedilen bu fayda yerini bir anda zarara bırakabilir. Dozunu fazla kaçırmadan tüketmemiz gereken bu bitki, vücutta rahatlatıcı bir etki yaparak, doğal bir ağrı kesici olarak etki gösterebilmektedir.

Acı Yemenin faydaları arasında sayılabilecek önemli özelliklerinden birisi de, kanserli hücrelerle yaptığı mücadeledir. Birçok bitkinin kansere karşı olumlu etkileri olduğu gibi acı biber de, yani yemen bitkisi de kansere karşı etkilidir. Halk arasında acı tüketmenin vücuttaki bazı zararlı hücreleri yok ettiği kısmen de olsa bilinmektedir ve bu konuda Acı Yemen bitkisinin kanserli hücrelerle mücadele ettiği ve büyük oranda kanserli hücreleri yok ettiği düşünülmektedir.

Şifalı bitkiler içinde sayılan Acı Yemen bitkisi, C vitamini açısından da zengin bir bitkidir. Vücutta özellikle C vitamini eksikliği olan kişiler de Acı Yemen bitkisini tüketebilir. Aynı zamanda içerisinde yoğun miktarda bulunan demir vitamini sayesinde kırmızı kan hücresinin çoğaltılmasında da önemli bir işlev göstererek, kansızlık ile etkili bir şekilde mücadele edilmesini sağlar. Bunun yanı sıra kanı hızlandırıp, tansiyonu dengede tutma özelliği ile de ön plana çıkan bir bitkidir.