Müzik indir

arama

Acı Bakla Bitkisi Nedir Nasıl Kullanılır?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Termiye, Yahudi Baklası adları ile de bilinmekte olan Acı Bakla, salkım halinde çiçekleri olan otsu bitki 120 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde görülmekte olan bitkinin tohumları hayvan yemi olarak da kullanabilmektedir. Ancak insan sağlığı için de pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Renk renk çiçekleri daha ilk bakışta çok kolay bir şekilde fark edilebilecek olan Acı Bakla’nın faydaları saymakla bitmez.

Acı Bakla insan sağlığına faydalı olduğu gibi bahçelerde süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Acı Bakla’nın faydaları arasında idrar söktürücü olması, kanı temizlemesi, bağırsak hastalıklarının iyileştirilmesi olarak sayılabilmektedir. Bitki son derece hızlı bir şekilde çoğalabilmektedir. Bu sayede faydalarından daha uzun süre yararlanılması mümkün hale gelmiştir. Ancak bitkinin tamamı hastalık tedavisi için kullanılmamaktadır. Bu neden ile dikkatli kullanmalısınız. Bitkinin yaprakları ya da dalları hastalık için kullanılmazken tohumlarının ise şifalı olduğunu söylemek doğru olur. Tohumları sadece hastalıklar için değil aynı zamanda hayvan yemi ve gübre olarak da kullanılır.

Acı Baklanın Faydaları

Acı Bakla’nın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır ve bitkinin faydalarını öğrendikten sonra daha fazla kullanmaya başlayacağınıza eminiz. Besleyici bir bitki olması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Çünkü Acı Bakla’nın karbonhidrat açısından son derece zengindir. Üstelik direnci artıran özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruduğu bilinmektedir. Vücuttaki glikoz oranının dengelenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bu sayede şeker hastalarının da sık kullanması önerilmektedir. Böbrekler içinde son derece etkili bir bitki olup böbrek taşı hastalarına taşlarını düşürmeleri için önerilirken böbrek iltihaplarına karşı da iltihabı söktürücü özelliği sayesinde önerilmektedir. Romatizma, siyatik ağrıları, kes veya eklem ağrılarınızda kas gevşetici ilaçlarını kullanmak yerine Acı Bakla’yı tercih ederek sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Acı baklanın tohumlarını dilerseniz toz haline getirerek tüketebilirsiniz veya kaynatarak da kullanma ihtimaliniz bulunmaktadır. Tüm yararlı etkilerinin yanında haşerelerin ısırıkları, cilt yaraları ve diğer yaraların hızlı iyileşmesini de sağlamaktadır. Yaşadığınız tüm bu sorunlarda ilaç kullanmak yerine ya da ilacınızın yanında ek bir besin olarak Acı Bakla’yı kullanmanız önerilmektedir. Ancak Acı Bakla kullanmadan önce ilacınız ile birlikte kullandığınızda hasar oluşturmayacağına emin olmanız gerekmektedir.

 • Ruşen
  2 sene önce

  Böbrek tasım var nasıl kullanmamak gerekıyor

  0
  yorum beğen