arama

Acı Bademin Zararları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Acı Bademin Zararları

Gülgillerden bir meyve ağacı olan acı badem ağacının meyvesi acımsı, keskin kokuludur. Tatlı bademden farklı olarak acı badem ruhu da denilen siyanhidrik asit ve uçucu bir yağ içerir. Meyveye acı tadını veren bu maddelerdir. Acı badem yağı krem, parfüm ve ayakkabı boyası yapımında kullanılmaktadır.

 Acı badem gıda değildir, zehirli bir bitkidir. 3-4 adet acı badem yendiğinde öksürük kesici, idrar söktürücü, ve kurt düşürücü özellikleri olduğu iddia edilse de, fazlasının zehirli etkileri vardır ve bu sebeple fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

Esansiyel ve uçucu yağlar ile zehirli bir asit içermesiyle bilinen acı badem yağının çeşitli kaynaklarda faydalı olduğu anlatılmaktadır. Genellikle strese iyi geldiği söylensede bu tarz işlevlerde kullanılabilecek başka ve daha zararsız yağlar bulunduğu için bazı uzmanlar  acı badem yağının kullanılmasını pek tavsiye etmiyor. Acı badem yağı ve badem yağı  birbirinden oldukça farklı yağlardır,  karıştırmayınız.

Acı badem daha çok pembe çiçek açarken, tatlı badem genellikle beyaz çiçeklere sahiptir. Acı bademde meyvenin yenen kısmı tatlı bademe göre biraz daha kısa ve geniştir

Acı badem yağı genellikle şeker düşürücü ve öksürük giderici olarak kullanılmakta ve bu özelliklerinden faydalanılmaktadır. Ancak zehirli bir bitki olan acı badem yağının faydalarından  yararlanmak isteyen kişileri bu yağın zehirli etkileri noktasında uyarıyoruz. Doktor tavsiyesi olmaksızın kesinlikle kullanmayınız, kulaktan dolma bilgiler ve çeşitli tavsiyeler size zarar verebilir bunu unutmayın. İnsanlardan duyduğunuz ve internette okuduğunuz bilgileri bir çok kaynaktan araştırınız, özellikle bilimsel  doğruluğu emin kaynaklara bakınız.

 Zehirli maddeler içeren acı badem yağı doğru kullanılmazsa zehirli olabilecek bir yağdır.dahili olarak kullanımdan çok harici olarak kullanmanız daha güvenlidir. saç ve cilt bakımında kullanabilirsiniz.

 • Aysel Korkmaz
  3 sene önce

  Teşekkür ederiz. Bu konuda deneyimli olduğunuz açık. Çok açıklayıcı ve uyarıcı bir yazı.

  1
  yorum beğen