arama

Acem Lalesi Nasıl Yetiştirilir?

acem lalesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kaliforniya Gelinciği olarak bilinen Acem Lalesi normalde uzun bir ömre sahip olduğu halde mevsimlik bir çiçek olarak yetiştirilir. Bu bitkinin tohumları bir ortama ekildiği zaman orada yayılma gösterir. Sonbaharda eski acem lalesi tohumları tekrardan yeşerip büyür.

Melezleme yapılarak sarı, turuncu, Kırmızı ve beyaz olmak üzere birçok renge ve özelliğe kavuşan acem lalesi genellikle tohum olarak satılır. Tohumlar paketlerde karışık bir şekildedir. Bu tohumlar ekildiği zaman farklı renk ve modelde birçok acem lalesi bahçeyi kaplar.

acem lalesi

Tohumlar aralıklı olarak ekillmelidir. Tohumların ekildiği yer güneşli, açık ve rüzgarlı bir yer olmalıdır. Bu tarz alanlarda çiçeklenme fazla olur. Acem lalesi bu şartlar sağlanmadığı zaman küllenme ve mantar gibi hastalıklara yakalanabilir.
Yaz ayları susuzluğa karşı dayanıklığı son derece iyidir ayrıca arazi yapısının verimsiz veya güçsüz olması da acem lalesi için sorun teşkil etmez. İlkbahar sonuna kadar çiçek gelişimi fazladır. Yaz ayında ise gelişim durur.

Tohumları -20C nin altındaki yerlerde ilkbaharda ekillmelidir. Bu sıcaklığın üstündeki yerlerde ise sonbaharda ekilmesi çiçeklenme için doğru tercih olur.

acem lalesi

Tohum Ekilişi ve Çiçeklenme

Yetiştiriilmesi fazla zahmet istemez. Sadece dikkat edilmesi gereken birkaç hususu yerine getirmek yeterlidir. Acem lalesi tohumları ekilmek istendiğinde tohum ekilen yerler arası mesafenin en az 20 cm olması fidelerin çiçeklenmesi ve gelişimleri için çok önemlidir. Tohum ekim zamanı sonbahar ise fide olduklarında seyrekleştirme yapmanız gerekir fakat ilkbaharda ekilen tohumları seyrekleştirme yapmaya gerek yoktur. Daha fazla dal ve çiçek elde etmek istiyorsanız. Fide olana kadar sulama yapmalısınız ve sonbahar ekiminde meydana gelen fidelerin uçlarından bir miktar koparmalısınız. Bu budama yöntemi lalenin çok sayıda dal vermesini sağlar.

Çiçekler solduğunda bu kısımları koparıp almalısınız.Bu koparma işlemi acem lalesinden birkaç kez daha çiçek almanızı sağlar. Çiçek, tohum kapsülleri oluşturmaya başladığında saklayıp tekrar ekmek için dökülmeden alınması gerekir. Alınan kapsüller tamamen kuruduğunda içlerindeki tohumları boşalmaya başlar bunları kapsüllerinden ayıklayarak serin bir yerde saklayabilir ve istediğiniz zaman kulanabilirsiniz.