Müzik indir

arama

Acem Lalesi Faydaları

acem lale
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Anavatanı Amerika Birleşik Devletleri olarak bilinen acem lalesi adını Rus bir araştırmacıdan almıştır. Gelincik ailesine ait olan güzel ve dikkat çekici bu bitki odunsu yapıda olmadığı için pek dayanıklı sayılmaz. Ülkemizde süs bitkisi olarak bahçe ve saksıda yetiştirilir.

Acem lalesi sarı turuncu tonları arasında uzun ömürlü bir bitkidir fakat bu bitki mevsimlik olarak yetiştirilir. Melezleme yöntemi sayesinde çeşitlenen acem lalesinin bazı türleri çiçekçilik için gayet elverişlidir. Bu bitkinin tohumları ise paketlerde karma şekilde satılır. Acem lalesi tohumlarının baharda çiçek açaçak şekilde ekilmesi doğru olur. Çünki bu bitkinin güneşe ve rüzgara ihtiyacı vardır. ısınan havalar bu bitkide külleme hastalığına sebeb olabilir.

Kış aylarının sert olarak yaşandığı yerlerde bitki kökleri varlığını sürdüremese de baharın gelmesiyle birlikte tohumlar çimlenerek etrafı kaplamaya başlar. Yalnız bu durum acem lalesinin her türüne ait bir özellik değildir. Bu bitkinin bahçede yetişmesi için her zaman ekilmesine gerek yoktur. Bitkiden dökülen tohumlar sayesinde varlğını kendiliğinden sürdürmeye devam eder.

Acem Lalesi Faydaları

Kaliforniya Çiçeği olarak da adlandırılan Acem Lalesi yetiştirilmesi zahmet istemeyen bir bitkidir. Bahçenizde bu bitkiyi yetiştirmek istiyorsanız tohumların ekildiği iki mesafe arasına 20 cm kadar boşluk bırakmalısınız.

Beyaz, bronz ve kızıl gibi renklere sahip olan bitkinin sağlığa pek çok faydası vardır. yoğun iş temposu, stres, şehir hayatının gürültüsü ve problemleri insanların uyku sorunlarıylla karşı karşıya gelmesine sebep olmaktadır. Bu sorun doktor yardımıyla çözülebilir fakat bitkisel bir tedavi isteyenler bu sorunu acem lalesi sayesinde kolaylıkla halledebilirler. Diğer bitkilerde olduğu gibi bu bitkinin kullanımında da doktora danışılması önerilir. Özellikle hamile bayanlarında bu hususa dikkat etmesi daha da önemlidir.

Acem lalesi ülkemizde en çok çiçekçilik sektöründe kullanılır. Güzeliğiyle göz dolduran acem lalesi melezleme yapıldığı için çeşit sayısınıda artırmştır. Daha çok renk sıkalasına kavuşan acem lalesinin her türü aynı özellik ve dayanıklığı göstermemektedir. Paket halinde satılan tohumlar karışık olduğu için yetişme süresinde gözlem yaparak hangi türün daha dayanıklı olduğunu keşfedebilirsiniz.