Müzik indir

arama

Abdüsselam Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Abdüsselam otu diğer isimleri ise Âdem otu, İnsan otu, Mandragora Officinarum olarak bilinmektedir. Patlıcangiller familyasına ait olan bu otun kökü kazık şeklindeyken yaprakları rozete benzemektedir. Maviye dönük mor renkli çiçekler açar, yaprakları geniş ve çok kötü kokuya sahip olmasına karşılık uzun yıllar dayanabilen bitkiler arasında yer alır. Abdüsselam otunun adını aldığı yer insanı andıran kökleridir ki bu ot halk arasında daha çok adam otu olarak anılmaktadır.

Yetiştirildiği yerler arasında Akdeniz ülkeleri, ülkemizde Antalya çevresi, Ege Bölgesi ve Güney Anadolu bölgesidir. Bu yerlerin dışında kaya diplerinde, boş araziler ve ekili olmayan tarlalarda yetiştiği bilinmektedir. Ancak Abdüsselam otu zehirli olduğu için bilmeyen kişilerin kesinlikle kullanmaması gerekir.

Abdüsselam Otu Faydaları Nelerdir?

Abdüsselam otunun en çok bilinen ve kullanılan özelliği ağrıları kesmesi ve uyuşturmasıdır. Aynı zamanda iyi bir yatıştırıcı olması sayesinde halsizliğe iyi gelir ve spazmları çözer. Otun köklerinden yapılan merhem sayesinde egzama sorunu ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca cinsel yönden sorun yaşayan kişiler için sık önerilen Abdüsselam otu cinsel isteği artırmaktadır. Bu otun diğer bir özelliği ise halsizliği giderici olmasıdır.

Abdüsselam Otunun Zararları Nelerdir?

Abdüsselam otu her ne kadar pek çok yarar sunuyor olsa da zehirli bir ot olmasından dolayı temkinli kullanılması önerilmektedir. Abdüsselam otunun sizi zehirleyip zehirlemediğini de birkaç belirti ile anlayabilirsiniz. Bu belirtiler; deri üzerinde kızarma, ağızda kuruluk hissi, huzursuzluk, sürekli uyku hissi ve halüsinasyon görme olarak sayılabilir. Kullanımı son derece önemli olan ve pek çok fayda sunan Abdüsselam otunu kesinlikle uzman gözetiminde yapmalısınız ve uzman gözetiminde kullanıyor olsanız dahi beklenmeyen bir etki gördüğünüzde ya da bir tuhaflık hissettiğinizde hemen kullanımı bırakmalısınız. Aksi taktirde tüm bu belirtilerin dışında nefesinizde daralma hatta tüm bu yan etkilerin en kötüsü olan ölüm dahi kullanım sonunda başınıza gelebilir. Bu neden ile sırf etkilerinden yararlanmak için kullanmaya kalkmamalı ve çevrenizde bulunan kişilerin önerilerine kulak asmamalısınız. Hatta doktorunuz dahi önerse iyi geldiği için doktorun belirtmiş olduğu dozun üzerine çıkılmaması gerekir.