Zerdali ve Kayısı Arasındaki Fark

zerdali ve kayısı farklı mı

Zerdali ve kayısı meyveleri her zaman birbiriyle karıştırılır. Kayısının bir çeşidi olan zerdalinin farklı bir meyve olduğunu düşünürüz çoğu zaman. Oysa ki zerdali kayısının yabani türüne verilen isimdir.

Zerdali gülgiller familyasına ait olan bir kayısı türüdür. Bu meyve Akdeniz havzasında yetişmektedir. Zerdalinin ana vatanı daha önce Ermenistan olarak biliniyordu. Fakat yapılan araştırmalar, anavatanının Orta Asya ve Batı Çin’e kadar uzanan çok geniş bir bölgeyi kapsadığı anlaşılmıştır. Türkiye’de ise Doğu ve Güney Anadolu bölgelerinde çokça yetiştirilmektedir.

zerdali ve kayısı arasındaki fark

Zerdali meyvesi 2 metre ile 8 metre yüksekliğinde dikensi ve tüysüz ağaçtan elde edilir. Bu meyvenin yaprakları uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri ya da turuncu renktedir. Çiçekleri beyaz ve pembe renkte olan bu meyve halk arasında yabani kayısı olarak da bilinmektedir.

Kayısı Gülgiller familyasına (ailesine) ait bir meyvedir. Akdeniz ülkelerinde yetiştirilir, anavatanı Çin olarak bilinir. Bu meyve denizden uzak, yüksek ve bol güneşli yerlerin killi ve kurak topraklarında, 2 metre ile 8 metre yüksekliğindeki dikensiz ve tüysüz ağaçtan yetişmektedir.

zerdali ve kayısı

Meyvenin yaprakları, uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri ve meyve ince kabuklu, sulu, turuncu renkten oluşmaktadır. Türkiye’de en fazla Malatya şehrinde yetiştirilmektedir.

Zerdali ve Kayısı Farkı

Aynı bitki türüne ait olan zerdali ve kayısı meyvesi, yetiştirildikleri yer, yaprak şekilleri ve ağaçları bakımından benzerlikler gösterseler de, bu iki meyve tatları bakımından, boyutları bakımından ve çekirdekleri bakımından birbirlerinden farklı özelliklere sahiptirler.

Zerdali meyvesinin şekli kayısı meyvesine göre daha küçük ve kafası biraz daha yuvarlaktır. Çekirdekleri acı ve tadı kayısıya göre biraz ekşidir. Kayısı meyvesinin ise boyutu zerdaliye göre daha büyüktür. Meyvenin tanı zerdali meyvesine göre tatlı ve çekirdekleri acı değildir.

zerdali ve kayısı farları

Kayısı meyvesinin çekirdekleri acı olmadığı için kurutulduktan sonra kırılarak içinden çıkan badem şeklindeki yiyecek, kozmetik ve yiyecek alanlarında da kullanılmaktadır. Bazı özellikleri ile farklılık gösteren bu iki meyve A, B ve C vitaminleri bakımından zengin bir meyvedir. Bu meyveler sağlık alanı, kozmetik alanı, yiyecek alanı, gibi birçok yerde kullanılmaktadır. Kayısının Faydaları

Paylaş

2 thoughts on “Zerdali ve Kayısı Arasındaki Fark

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir