Yalancı ( Yabani ) iğde nasıl kullanılmalı? Faydaları neler?

Yalancı iğde ( çıçırgan – yer iğdesi ) dikenli ve yaklaşık 10 metre yüksekliğinde bir ağaç türüdür. Yabani olarak dağlık, taşlı bölgelerde, göl kenarlarında yetişirken, Avrupa, ABD ve Çin gibi bazı bölgelerde tarımı yapılmaktadır. Vitamin açısından zengin olan yalancı iğde meyve olarak yenebildiği gibi yağı da özellikle iltihap ve yaralarda, cilt lekeleri için kullanılabilir.

Mikrop öldürücü ağrı kesici özellikleri olan yabani iğde binlerce yıldır şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Yabani iğde içeriği; omega 7, E vitamini, betakaroten, antioksidan ve karotenoid gibi maddelerden oluşur.

Meyvesi kırmızı-sarı renktedir. Çekirdekleri küçüktür. Yumuşak olan meyvesi suludur ve kışın toplanır. Meyvesi lezzetlidir ve olgunlaştıktan sonra yenir. Yalancı iğde yağı faydaları meyvesinden daha çoktur.

yalanci-igde-yagi

Yalancı iğde ve yağı faydaları – Nerede satılır?

İçeriğinde bulunan omega 7 ve E vitamini saç ve cilt kuruluğuna iyi geliyor ve onlara parlaklık kazandırıyor. Kırışıklara da iyi gelen bu içerik cildin erken yaşlanmasını önlüyor. Aynı zamanda doğal bir güneş yağı olarak da kullanılabilir. Eczanelerde satılan yabani iğde yağı daha güvenilir olacaktır.

Yağı; karaciğer zehirlenmeleri, mide, bağırsak, cilt ( egzama gibi ) ve iltihaba dayalı jinekolojik hastalıklarda bitkisel tedavi olarak kullanılabilir.

Bitkisel kozmetik ürün olarak da faydaları olan yağı, cilt lekeleri ve dökülen saçların tedavisinde kullanılmaktadır.

Yaraların tedavisinde steril bir bez yağla ıslatılır ve yaranın üzerine sarılır. Her gün değiştirilmelidir.

Mide, bağırsakta olan yaralar için; yemekten önce 1 çay kaşığı içilebilir.

yalanci-igde-agaci

Antik dönem kaynaklarında atları güçlendirmek ve tüylerini parlatmak için kullanılırdı. Yalancı iğdenin meyveleri ve ince dalları atların yemlerine karıştırılarak verilirdi. Romatizmal hastalıklar için de yapraklarından yararlanılırdı. Ayrıca Rus astronotların uzayda takviye besin olarak yalancı iğde suyunu içtikleri biliniyor. Suyunun yanı sıra uzayda oluşabilecek kozmik ışınların zararlarına karşı meyvesinden elde edilen kremsi püreyi tenlerine sürmüşlerdir.

Paylaş

4 thoughts on “Yalancı ( Yabani ) iğde nasıl kullanılmalı? Faydaları neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.