Vişne Suyu Faydaları Ve Yapımı

vişne suyu

Vişne suyu vişneden aldığı vitaminler sayesinde tam bir enerji ve vitamin deposudur. Vişne suyunun içerisinde meyveye kırmızı rengini veren Antosiyanin sayesinde hücre yenilemesini sağlamakta yani mükemmel bir antioksidan görevi görmektedir.

Vişne Suyu özellikle yaz aylarında çok fazla nükseden kalp, damar tıkanıklıklarına iyi gelmektedir. Günde bir bardak tüketeceğiniz vişne suyu sayesinde kalp krizi riskini azaltabilir aynı zamanda günlük antioksidan ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

Vişne özellikle ülkemizin çok fazla sıcak olmayan neredeyse her bölgesinde yetişmektedir.
Bu sebeple her mevsim bulunmasa da marmelat olarak hazırlanıp saklanarak sürekli olarak tüketilebilecek bir meyvedir. Vişne içerisinde bulundurduğu vitaminler ve doğal minareller sayesinde direk olarak hastalığa şifa olmasa da bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

visne suyu faydaları

Vişne suyu içerisinde kırmızı rengi veren Antosiyanin maddesi aynı zaman kas ağrılarına iyi gelmektedir. Bu sebeple sürekli ağır işlerde çalışan ya da spor yapan kişiler günde bir bardak Vişne suyu tüketerek kas ağrısı sorununa çözüm bulabilmektedir.

Vişne suları magnezyum, potasyum minarelleri ve A,K vitaminleri açısından zengindir. Bu vitaminler sayesinde kemik sağlığına katkı sağlayıp, görme duyusunu geliştirmektedir.

Vişne suyunu çekirdeklerini ayıkladıktan sonra katı meyve sıkacağından taze olarak sıkarak tüketebileceğiniz gibi aşağıda yer alan tarif ile de uzun ömürlü vişne suyu yapabilirsiniz.

Vişne Suyu Yapımı

Malzemeler

500 Gram Çekirdeksiz Vişne
1,5 Litre Su ( Damak tadınıza göre 500 ml daha arttırabilirsiniz.)
300 gram yani 1,5 su bardağı toz şeker
Yarım Limon

vişne suyu yapılışı

Yapılışı

Vişne suyunu hazırlamak  için isterseniz önce çekirdeklerini ayıklayıp öyle yapın isterseniz de yaptıktan sonra ayıklayın ama yapmadan önce ayıklamak daha sağlıklı ve kolay olacaktır.

Vişnelerinizin ve suyun sığabileceği bir tencereye vişneleri alıp üzerine şekeri ve suyu katın.
Şekeri ve suyu kattıktan sonra kaynatmaya başlayın. Vişne iyice pişmeye başlayıp rengine saldıktan sonra kısık ateşte bir 10 dakika daha kaynatıp vişneler iyice yumuşadıktan sonra altını kapatın.

Soğuduktan sonra süzgeçten geçirip içebilirsiniz. Burada önemli olan damak zevkinize uyacak şekilde şeker ayarı yapmaktadır. Eğer çok şeker tüketiyorsanız şeker oranını biraz daha arttırabilirsiniz. Afiyet olsun, bizimle ve sağlıkla kalın. Vişne Sapı Kullanımı

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir