Vetiver Yağı Faydaları Nelerdir?

Vetiver yağı veya khus yağı, vetiver bitkisinin köklerinden yapılan sağlığa pek çok faydası olan bitkisel yağlardandır. Dünyada Hindistan’da yoğun olarak kullanılır ve yöreye özgü adı khus olarak bilinir. Vetiver yağı faydaları nelerdir?

Vetiver bitkisi, Güney Asya’da özellikle Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Güneydoğu Asya’da Malezya, Endonezya, Tayland gibi ülkelerde ve Batı Afrika’da uzun yıllar geleneksel tıpta kullanılmıştır.

Vetiver bitkisi özellikle, köklerinden damıtılmış kokulu uçucu yağ için yetiştirilmektedir. Yağ kehribar rengi kahverengi ve oldukça yoğun kıvamlıdır. Vetiver kokusu odunsu, dumanlı, topraklı, otsu ve baharatlı olarak tanımlanmaktadır. Güçlü bir ​​aroması vardır. Vetiver esansiyel yağı, bitkinin köklerinin buharla damıtılması yoluyla elde edilir.

Vetiver uçucu yağı kökleri ve ana bileşenlerinin ( alfa vetivone, benzoik asit, p vetivone, furfurol, vetiverol, vetivene) buhar distilasyonu yoluyla elde edilir. Bu uçucu yağ, parfüm endüstrisinde, kozmetik, aromaterapi, sabun, bitkisel cilt bakımı, yağ, içecekler ve gıda maddelerinde bir tatlandırıcı olarak da yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Vetiver başta Fransız parfümleri olmak üzere tüm batı parfümlerinin % 90’ında bulunur. Vetiver erkek parfümlerinde daha yaygın bir maddedir.

Vetiver yağı farklı şekillerde uygulanabilir. Topikal olarak uygulanabilir (bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi önerilir), direkt olarak solunarak, dağıtılır ya da ilave olarak kullanılır. Yağ, benzoin, greyfurt, yasemin, lavanta ve ylang-ylang esansiyel yağlarıyla iyi uyum sağlar.

Vetiver ( khus ) yağı faydaları

Sakinleştirici, dengeleyici ve hücre yenileyicidir. Yara ve izler, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, kas ağrıları başta olmak üzere genel ağrılar, uykusuzluğa ve kaygıya kadar uzanan konularda yardımcı olur.
Uyku problemini giderici rahatlama sağlayan özelliklere sahiptir.
Cinsel isteği artırmaya yardımcı olur ve uyandırır.
Hücre yenileyicidir. Yara izi ve ciltteki iz ve lekeleri hızlı gidermede yardımcıdır; cildin yaşlanmasını geciktirici özellikleri bulunur. Cilt kırışıklığını hafifletip matlığı gidererek parlaklık verirken, hassas ve kuru ciltlerde nemlendirme sağlar.
Antiseptik özelliklere sahiptir
Her türlü iltihaplanmada tedavi edici özelliği vardır.
Sinir sistemini korumaya ve iyileştirmeye yardımcıdır. Zihinsel yorgunluğu giderir.
Antiseptik özellikleri nedeniyle akne ve yaraları tedavi etmek için kullanılır.
Eklem sertliğini yumuşatıcıdır.
ADHD ( Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ) için yapılan araştırmalarda yatıştırıcı yönü olumlu sonuç vermiştir. Yağın aromasının ADHD olan çocukların performansını artırdığı gözlemlenmiştir. Lavanta yağından yüzde 53, sedir ağacı yağından yüzde 83 kadar çok daha güçlü olduğu ortaya çıktı.

Vetiver yağı zararları

Tahriş edici, ve toksik olmayan dolayısıyla genellikle güvenlidir. Ancak hamile kadınlar tarafından kullanılmamalı ve çocuklara kullanmadan önce çok dikkatli davranmalı, doktora danışılmalıdır. Düzenli kullanılacaksa alerji testi yaptırılmalıdır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir