Turunçgil Palamutlaşma Hastalığı (Yediverenleşme)

palamutlaşma hastalığı

Bitkilerde meydana gelen hastalık türlerinden biri de turunçgil palamutlaşma hastalığı diğer bir adıyla, yediverenleşme hastalığıdır. Aşırı materyaller ve cüce ağustos böceği yolu ile taşınan turunçgil palamutlaşma hastalığı, bazı belirtiler göstermekle birlikte erken müdahale edilemediği takdirde bitkilerde ölüm vakası meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Turunçgil Palamutlaşma Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Belirtilerini bir müddet sonrasında göstermeye başlayan turunçgil palamutlaşma hastalığı belirtileri uzman çiftçiler tarafından kolayca fark edilebildiği gibi uzman olmayan çiftçiler tarafından oldukça güç bir şekilde fark edilebilmekte ve bu olumsuz durum sonucunda ise maalesef ki, bitkilerde ölme eylemi görülebilmektedir.

Turunçgil palamutlaşma hastalığında görülen belirtiler ise şunlardır;
Bitki yapraklarında şekil bozuklukları meydana gelmesi
Bitkilerde oval ve yuvarlık bir görünüm meydana gelmesi
Yaprak sapı ve dal arasındakiş açının daralması
Bitki ağacında bodurlaşma durumu meydana gelmesi
Bitki ağaçlarında zamansız çiçek açılması durumu
Meyvenin olgulaşma dönemine doğru palamut şeklini almaya başlaması
Meyvenin tadı normalden farklı olarak ekşi olması
Portakal meyvesinde göbek kısmının içe doğru çökmesi, turunçgil palamutlaşma hastalığının başlıca belirtileridir.

Turunçgil Palamutlaşma Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Turunçgil palamutlaşma hastalığına neden olan bakteri bitkinin iletim demetlerinde yer almaktadır. Burada bir müddet kaldıktan sonra erken müdahale görememesi durumunda bitkinin diğer bölümlerine de yayılım göstererek sonucunda turunçgil palamutlaşma hastalığı görülmesine zemin hazırlamaktadır. Ayrıca, turunçgil bitki ağaçlarına yetersiz ölçüde bakım yapılması ve ek bakımların yapılması gereken dönemler içerisinde ek bakımlarının yapılamaması gibi bazı olumsuz faktörler de, turunçgil palamutlaşma hastalığını tetiklemektedir.

turunçgil palamutlaşma hastalığı

Turunçgil Palamutlaşma Hastalığı İle Mücadele Yolları

Turunçgil palamutlaşma hastalığı mücadele yolları 2 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlar;

Kültürel Mücadele Yolları

Üretimde kullanılan materyallerin mutlak olarak hijyenli olması ve gerekli belgelere sahip olması
Bitki ağaçlarında kullanılan budama malzemelerinin kullanım işlemi sonrasında mutlak olarak % 2 oranında sodyum hipoklorit maddesi ile temizlenmeli
Hastalık belirtileri görülen bitki ağaçlar kökten sökülüp yok edilmeli
Yabancı ortam ile uyumlu bir şekilde mücadele edilmeli

Kimyasal Mücadele Yolları

Bu hastalıkta kimyasal mücadele bakımından herhangi bir ilaçlama yöntemi bulunmamaktadır. Ancak, turunçgil palamutlaşmada  kimyasal mücadele ilaçlama uygulamaları hakkında Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmaların devam ettirildiği bilinmektedir.

Turunçgil Palamutlaşma Hastalığı Hangi Bitki Veya Meyvelerde Görülmektedir?

Bu hastalığın en belirgin özelliklerinden biri, tüm turunçgil türleri üzerinde etkili olmasıdır. Bu bakımdan hastalık başta portakal, mandalina olmak üzere tüm turunçgil familyasında yer alan meyve ve sebze bitkilerinde meydana gelmektedir.

Turunçgil familyasına özgün bir hastalık olan bu hastalığı henüz ilk belirtileri görülmesi durumunda hemen gerekli müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Ayrıca hastalık ile mücadele yöntemleri hakkında da bireylerin ilgili kurumlarca bilgilendirilmesi ve bireylerin turunçgil palamutlaşma hastalığı ile mücadelede deneyim kazanması açısından ilgili kurumca uygulamalı olarak bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir