Trüf Mantarı Fiyatı 2016 – 2017

“Kralların yiyeceği”, ”Mutfak elması” ve ”Kara elmas” olarak adlandırılan trüf mantarı ender bulunması ve kullanım alanının geniş olması nedeniyle dünyada satılan en pahalı mantar ünvanını korumaya devam ediyor. Trüf mantarı fiyatı 2016 yılında 2 bin euro’ya kadar çıktı. Ülkemizde de yetiştirilen mantar türü için trüf ormanları daha çok genişletilecek.

Türüne göre fiyat aralığı değişen trüf mantarı pek çok alanda kullanımı olan değerli bir bitki olarak dikkatleri çekiyor. 200 kadar türü olan ve türünün kalitesine göre kilosu 50 ile 2 bin euro arasında satışa sunulan mantar ormanlık alanlarda nem oranı yüksek bölgelerde ağaç kökleriyle bağlantılı olarak yetişiyor. Değerli bir mücevher muamelesi gören trüf mantarı ülkemizde de yetiştiriliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı dünyada üretimi azalan trüf mantarının daha çok üretimi için harekete geçti. Trüf mantarı ülkemizde Güneydoğu Anadolu, Trakya ve Karadeniz’de kendiliğinden yıl boyunca; türüne bağlı olarak, yaprak yığını ve toprak altında gömülü olarak yetişir. Avrupa’da trüf ormanlarında yetiştiriciliği yapılan mantarın ülkemizde de üretimi yapılmaya başlanmıştır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’deki trüf mantarı yetişme koşullarını sağlayarak veya iyileştirerek ekonomiye katkı için yeni projeler geliştiriyor. Orman sayısının arttırılması ise trüf mantarı için en önemli girişim olacak. 2016 yılı trüf orman genişliği bin 370 dekarı bulurken, 2019 yılına kadar hedeflenen 2 bin 450 dekar trüf ormanı oluşturmak olarak açıklandı.

Trüf mantarları başta meşe ağacı olmak üzere kayın, huş, ela, fındık, gürgen, çam ve kavak gibi çeşitli ağaç türlerinin köklerinde yetişir.

Yoğun olarak yetiştiği Fransa’da önemli bir geçim kaynağı olan trüf mantarının en çok kullanılanı siyaf trüf mantarıdır; fakat daha az bulunduğu için beyaz trüf mantarı en pahalısıdır.

Bir İtalyan makarna cinsi Tajarin beyaz trüf mantarıyla kullanımı

Her çeşit yemekte aroması ve lezzeti için rahatlıkla kullanılabilecek trüf mantarı kozmetik ürün yapımında da değerlendirilmektedir. Mantarın türlerinden bazıları yiyecek olarak çok değerlidir. Avrupa ülkelerinin çoğunda ”Mutfak elması” adıyla değerli olması açısından tanımlanır. Yenebilen türleri Hırvat, Fransız, Gürcü, Yunan, İtalyan, Orta Doğu ve İspanyol mutfaklarında sevilerek kullanılmaktadır.

Aralık 2014 tarihinde, İtalya’da Balestra Ailesi tarafından 4.16 kilo ve 1.89 kilogram ağırlığında bulunan beyaz trüf mantarı fiyatı 1 milyon olarak belirlenmiş New York’ta yapılan bir açık arttırmada 61 bin dolara bir Tavyanlı’ya satılmıştı.

Paylaş

10 thoughts on “Trüf Mantarı Fiyatı 2016 – 2017

 1. Turgay Çalışkan

  Elimde hali hazırda 3 kilo siyah elmas Trüf mantarı var ve günlük devamlı cıkartıyoruz alıcılar bize ulasabilir
  05530284255

  Yanıtla
  • fatih

   bu mantar her zaman çikan bi mantar mi böyle benim bildigim ekim ocak aylari arasi oluyor
   kilosunu kac liradan satiyorsun ?

   Yanıtla
 2. tizjan

  merhabaarkadaslar ben bulgaristandanim turkum burada bulgaristanda benim bolgede var mantar ilgilenen varsa +359893880650

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir