Trabzon Hurması Nasıl Kurutulur?

trabzon hurması

Sonbahar aylarında ağaç dallarında sarı ve turuncu renk tonlarında görmeye başladığımız Trabzon hurması farklı yöre ve ülkelerde farklı adlarla bilinmektedir. Cennet meyvesi, kocayemiş, Akdeniz hurması, kara hurma gibi isimler buna örnek olarak gösterilebilir. Trabzon hurmasının asıl vatanı Çin olarak bilinmektedir. Bizim ülkemize de Trabzon ilinden yayılmaya başlayan bir meyve olduğu için Trabzon hurması olarak bilinir. Genelde Karadeniz kıyılarında, Akdeniz bölgesinde, Hatay, Mersin, Adana’da yetişen hurma Marmara ve Ege bölgesinde ise dağınık bir şekilde dağılım gösterir.

Oldukça lezzetli olan Trabzon hurması sağlık açısından çok faydalı bir meyvedir. Güçlü bir antioksidandır ve içerdiği lif oranı oldukça fazladır. Potasyum, demir, fosfor ve magnezyum açısından da zengin bir meyvedir. Önemli bir besin maddesi olan hurma mevsiminde taze olarak tüketebileceğimiz gibi kurutarak da mevsim dışında canımız çektiğinde tüketebiliriz.

trabzon hurması kurutma

Trabzon Hurması Kurutma Aşamaları

Trabzon hurması kurutma aşamasında önemli olan kıstas hurmanın seçilmesidir. Kurutulmak istenen hurmaları seçerken olgunlaşmamış sert hurmaların seçilmesi gerekir. Seçilen hurmalar bol suyla yıkanarak temizlenir. Yıkanan hurmalar eğer saplarıyla bütün olarak kurutulmak isteniyorsa sadece sapları koparmadan hurmalar soyulur ve ipe saplarından bağlanarak asılır ve bu şekilde kurumaya bu şekilde bırakılır. Eğer bu şekilde bir kurutma istenmezse hurmalar soyulduktan sonra dilim dilim doğranır ve ipe dizilir yalnız burada dizilen hurmalar arasında mesafe bırakılmalıdır. Bu mesafe 3 veya 4 cm aralıklarla olmalıdır bu aralıklarda ipe düğümler atılarak hurmalar sabitlenir. İpteki hurmalar güneş gören ve nem almayacak bir yere asılmalıdır.

Hurmalar nem alırsa kurumaz ve küflenmeye başlar. Hurmaların kuruma süresi 1 ile 3 ay arasında değişmektedir. Kuruyan hurmaların üzerinde ince bir beyaz tabaka oluşur. Oluşan beyazlık küf değildir. Bu tabaka meyvedeki doğal şekerdir. Meyvenin kuruması şekeri yüzeye çıkarır. Kuru hurma yaş olan Trabzon hurmasına tat olarak benzemez fakat sağlık açısından faydalarına bakıldığında ise hiçbir fark yoktur. Hurma kuruları kek, sos, marmelat, puding, çikolata gibi birçok yiyeceğin içine katılarak da kullanılabilir. Ya da sağlıklı bir atıştırmalık olarak kullanılabilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir