Tere Yetiştiriciliği

tere yetiştiriciliği

Anavatanı Asya ve Kuzey Afrika coğrafyası olan tere, Türkiye’ de de yoğun seviyede üretilmektedir. Tek yıllık sebze sınıfında yer alan otsu bir bitki türüdür. Kendisine has, etkileyici kokusu ve hafif baharatlı yapısı sebebi ile iştah açıcı olarak salata ve garnitür sebzesi halinde kullanımı söz konusu olan tere yetiştiriciliği Türkiye’ de, sıcak yaz ayları haricinde her dönemde Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi gibi bölgelerde tere yetiştiriciliği gerçekleştirilebilmektedir.

Tere Özellikleri Nelerdir?

Otsu bir bitki türü olan tere otunun yetiştiriciliği ile ilgili olarak, bilinmesi gereken en önemli husus tere otunun etli ve ana bir kazık kök ile bol miktarda saçak kök meydana getirmekte olduğudur. Kökünün toprağın altında 50 ila 60 santim kadar derinliğe indiği biliniyor. Gövde kısmı, toprak seviyesinde, rozet biçimindedir ve yeşil renge sahiptir. Bu gövde üzerinde yapraklarını taşırken, generatif faza geçtiğinde çiçek sürgünü üzerinde alttan, üst kısma doğru azalmakta olan ve küçülmeye başlayan bir formdadır.

tere yetiştiriciliği

Tere Yetiştiriciliğinin Önemli Noktaları

Tere ekimi tohum üzerinden gerçekleştirilir. Yılın her ikliminde üretilebilme imkanı bulunuyor olsa da ilkbahar üretimi daha ideal bir dönemdir. Tohumların çok küçük olmasından dolayı kesinlikle çok iyi hazırlanan tohum yatağına gereksinim duyar. Türkiye’ de ağırlıklı şekilde mevsimsel koşullara göre değişkenlik gösteriyor olsa da tava ya da tahtalarda gerçekleştirilen üretim biçimi tercih edilmektedir. Bu doğrultuda da ilk olarak tava veya tahta hazırlanır ve tohumlar metrekareye 1 ila 1.5 gram düşecek şekilde serpme yöntemi ile ekimi gerçekleştirilir. Ekilen tohumların toprak içerisinde ‘tırmık’ gibi ekipmanlar ile karıştırılması ve tohumlar üzerine 1 santim seviyesinde toprak atılması gerekir. Normal koşullarda 2 gün içinde çimlenme yaşayan tohumlardan ortaya çıkan bitkiler, hızlı bir gelişim gösterir.

Ekim işlemi sonrasında tere yetiştiriciliği bakım uygulamaları kapsamında üretimi gerçekleştirilen bölge ikliminin şartları dahilinde ilk olarak sulama sürgüler ile daha sonra ise salma biçiminde yöntemlerin kullanılması gerekir. Tere yetiştiriciliği alanında ciddi risk taşıyan hastalık ya da zararlar bulunmamaktadır. Ancak toprak altı zararlılarına ve yarak pirelerine karşı gereken önlemlerin alınması gerekir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir