Müzik indir

arama

Tentür Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Kuru ve taze bitkilerle hazırlanan tentür; bir bitkinin her organı kullanılarak veya birden çok bitkinin karışımından bitkisel alkol veya saf alkolle yapılan daha çok vücudun dış taraflarında kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Genellikle damla ve sprey olarak kullanımı yaygındır. Sıcak içeceklere karıştırarak da kullanılmaktadır.

Tentür bitkinin etken maddelerinden faydalanmak, yani bitki özünü elde etmek için kuru veya taze bitki gövde, çiçek, kök, yaprak, dalları yani tüm organları kullanılarak yapılır. Tentür yapılacak bitki taze ise bitkisel alkol ( şeker kamışından ) veya sirke; bitki kuru ise saf alkolle harmanlanır.

Tentür evde yapılabilir mi? Tentür her bitkiden yapılır mı?

Tentürü yazımızda verdiğimiz tariflere göre istediğiniz bir bitkiden veya bitki harmanıyla hazırlayabilirsiniz. Ancak hemen hemen her bitkiden bitkinin özünü çıkarmak için yapılan tentürün zehirli bitkiden olanını şimdilik evde yapmamanızı öneririz.

tentur

Tentür Hazırlamak

Tentür kısaca; taze veya kuru bir bitkiyi alkol, sirke veya alkol-su karışımına yatırmak ve 20 gün kadar bekletmektir diyebiliriz. Alkol çözücü bir madde olduğundan bitkinin özünü yani etken maddesini ortaya çıkarıyor ve hazırlanan bitkisel ilacın uzun yıllar dayanmasını sağlıyor. Çocuklar için veya alkole hassasiyeti olanlar sodyum klorür karışımı ve billursu denilen gliseratlardan yararlanabilir. Gliserat kokusuzdur, suda erir, koruma sağlar ve bitkiyi tatlandırır. Böylece acı bitkilerin tadını da hafifletmiş olur.

Öncelikle tentürü bekleteceğiniz kabın nasıl olması gerektiğine ve bu kabı nasıl bir ortamda muhafaza edeceğinize değinelim. Tentürü muhafaza edeceğiniz kap koyu renkli cam veya porselen bir kap olursa ışıktan etkilenmemesini sağlamış olursunuz. Tentür muhafaza edilirken güneş ışığından uzak tutulmalıdır Kabın ağzı hava almayacak bir şekilde kapatılmalıdır.

havan

Tentürdeki alkol oranı ne olmalı?

Alkol oranı ( etil alkol olmalı, rom, kanyak, votka ) yüzde 15 ve yüzde 25 olan bir karışım uzun süre dayanacaktır. Bitkinin özünü çıkartmaya yetecektir. Fazla alkol oranı bitkinin özsuyunu daha fazla çıkartmaz daha az alkol de çürümesine neden olabilir. O yüzden alkolü belirttiğimiz ölçüde kullanmanız tentürün iyi sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Genelde kuru bitki tentürünün daha iyi sonuç verdiği daha uzun süre dayandığı söylenir. Önce kuru bitki tentürünün nasıl yapıldığını anlatalım.

kuru-bitkiler

Kuru bitki tentürü yapılışı

Kuru bitki tentürü yaptığınızda tazeyken bitkinin sahip olduğu ve kuruduğunda kaybettiği nemi ortaya çıkarmış olursunuz. Toz haline getirilecek bitki iyice yıkanıp temizlenmelidir. Kuru bitkileri kullanmadan önce öğütmek daha doğrudur. Saklarken sağlam saklanmalıdırlar.

Kuru bitki tozu ile yapılan tentür sıvı – bitki ölçüsü 5:1 oranında olmalıdır. örneğin 100 gr bitki tozu 500 gr alkol-su kullanılmalıdır. 500 ml sıvının yüzde 95’i alkol yüzde 5’i su olmalıdır. Kullanılan su dinlemiş veya hazır su olmalıdır. Musluktan kullanmamaya özen gösterin.

Yukarıda verdiğimiz ölçüler 2 bardak bitki tozuna yaklaşık 2 bardak 80-90 derecelik alkole denk geliyor. Kavanoza yerleştirdiğiniz bitki tozunun üzerine alkolü ve yüzde 5 oranındaki ( 100 ml ) suyla örtün. Kapağı hava almayacak şekilde kapatın. 3 hafta kadar bekletilmesi gereken tentür 3-4 günde bir çalkalanabilir. Kuru bitkilerle yapılan karışım bekletme süresi sonunda miktar olarak azalacaktır. Bekleme süresi sonunda filtreyle süzülerek kavanozuna tekrar alınır. Tentür bitkiyle bekletilip kullanılacağı zaman da kullanılacak miktar kadar süzülebilir.

bitkisel-ilaclar

Taze bitki tentürü yapılışı

Topladığınız bitkileri temizleyerek organlarını gruplandırın. Taze bitkilerin yaprakları doğranarak alkole batırılabileceği gibi kökleri alkolle beraber öğütücüde püre haline getirilerek hazırlanabilir. Taze bitkiler su barındırdıklarından sıvı miktarı da ona göre ayarlanmalıdır. Örneğin bir su bardağı çiçek, yaprak veya kök için 2 bardak yüzde 95 dereceli alkol kullanılmalıdır. Taze bitkilerde bitkisel alkol, elma sirkesi veya damıtılmış su tercih edilebilir. bitkisel alkol ( gliserin ) % 100 olmalıdır. Etkisi saf alkol kadar değildir.

Taze bitkilerde baştaki karışım miktarı sonuçtaki miktarla aynı kalacaktır.

Taze bitki tentürü hemen kullanmak için her gün çalkalayınız. Her gün çalkaladığınızda 2 hafta sonra tentür hazır hale gelecektir. 3-4 günde bir çalkalandığında 3 ile 6 hafta gibi bir sürede hazır hale gelir. Peki taze bitki tentürünün hazır olduğunu nasıl anlarsınız? Hazır hale gelen taze bitki tentürü rengi solmuş ve sertliğini yitirmiş bitkilerden anlaşılır. Tentürü filtre veya tülbentle iyice sıkarak süzebilirsiniz.

tentur-kullanmak

Tentür nasıl kullanılır?

Tentür serin ve karanlık bir ortamda muhafaza edildiğinde 2-3 yıl kullanılabilir. Tentür sıcak suya,  çaya damlatılarak içilebildiği gibi, hastalıklı bölgeye sürülerek de kullanılmaktadır. Tentür bitki çaylarından daha hızlı etki eder. İçeriğindeki alkol çaya ve suya karıştırıldığında etkisini yitirir sadece bitkinin etken maddesi kalır. Tentür banyo yapılırken suya eklenebilir.

 • Halise
  1 sene önce

  Merhaba bende tentür yapmak istiyorum ama aıkolle yapmak istemiyorum damıtılmış su ne anlamadım

  0
  yorum beğen
 • Osman
  2 sene önce

  500 ml nin % 5 i, 100 ml yapmaz ki

  0
  yorum beğen
 • Bilye Kekik Faydaları Neler? Zayıflatır mı?
  4 sene önce

  […] ayrıca; bitkisel ürün olarak bilya ( bilye )  kekik yağı, sabunu, şampuanı, çayı, tentürü ve ekstraktı […]

  2
  yorum beğen