Müzik indir

arama

Tatlı Patates Faydaları ve Kullanımı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Son zamanların en fazla rağbet gören besinlerin arasında yer almakta olan tatlı patates, ana vatanı Orta Amerika ve Güney Amerika bölgesinin kuzey batı bölümleri olan bir bitkidir.

Besin değeri son derece yüksek olan bitkinin 100 gramında sadece 85 kalori bulunmaktadır. İçeriğinde diğer patates türleri gibi çok fazla kolestrol bulundurmayan tür bunun yanı sıra yağ oranı bakımından da düşüktür. Tatlı patatesin 100 gramının içeriğinde ise sadece 20 gram kadar karbonhidrat bulunur. Protein açısından da son derece zengin bir içeriğe sahip olan tatlı patatesin içeriğinde A, B12, C ve D vitaminlerini barındırmaktadır. Zenginliğinin diğer kaynakları ise kalsiyum, demir, piridoksin ve magnezyumdur.

tatlı patates

İçeriğinde bulunan A vitamini büyümede en etkili besinler arasında yer almaktadır ve büyümede etkili olan bir diğer besin olan beta karoten de içeriğinde oldukça fazladır. Bu sayede sıradan patates türlerinden ise henüz gelişme çağı içerisinde olan çocukların bu türü tüketmeleri daha sağlıklı olmaları açısından önemlidir. İçeriğinin zenginliği az gelişmiş ülkelerin besin kaynağı olarak tatlı patatesi tercih etmeleri ve üretmeleri açısından bir teşvik kaynağı olarak görülmektedir.

Şeker hastaları için bulunmaz yiyecekler arasında yer almakta olan bu besin kan şekerini düzenlemekte son derece etkilidir. Üstelik içeriğinde bulunan glisemik maddesi sayesinde kan şekerinin düzenli bir seyirde artmasını sağlar ve uzun süre boyunca açlık hissi yaşanmamasına yardımcı olur. Bu özelliği ile diyet yapmakta olan kişilere normal şartlarda yasaklanan patates türleri arasında yer almaz. Üstelik diyetisyenler tarafından günümüzde özellikle önerilen besinler arasındadır.

tatlı patates

Tatlı Patates Kullanımı

Tadının normal tüketilen patatesler ile kesinlikle alakası olmadığına emin olabileceğiniz tatlı patatesin tam aksine tadı patates ile bal kabağı arasındadır. Normal patateste sadece yumru kısım tüketilebilmektedir. Ancak tatlı patatesin yumruları, yaprakları ve filizleri birlikte tüketilebilmektedir.

Tatlı patatesin normal tüketilen patates türleri ile benzer pişirme yöntemleri bulunmaktadır. Ülkemizde son zamanlarda en çok tüketimi önerilen besinler arasındadır ve tatlı patatesi haşlama, kızartma ve közleme gibi farklı şekillerde değerlendirebilme imkanına sahipsiniz.