Nesli Tükenen Bitkiler

Sürahi bitkisi (Nepenthes Attenboroughi)

Filipinler’in Palawan bölgesindeki bir dağın tepesinde yetişen bu etobur bitkiden bugün sadece birkaç yüz tane kaldığı sanılıyor. Çanak şeklindeki gövdesinde biriktirdiği sıvıya giren hayvanlar bir daha kurtulamıyor. 30 cm büyüklüğündeki bu çanaklara böcekler ve sıçanlar düşüyor daha çok. Bu bitkiyi 2007’de Hristiyan misyonerlerin uyarısı üzerine bölgeye giden botanikçiler keşfetmişlerdir ve doğa programlarıyla bilinen ünlü İngiliz yayıncısı David Attenborough’nun ismi verilmiştir.

 

Yeraltı orkidesi (Rhizanthella gardneri)

Bu ilginç orkide bütün ömrünü yer altında geçiriyor. Çiçeklerini bile yer altında açıyor. Mayıs-Haziran aylarında krem ve kırmızı renklerde açan çiçekler etrafa keskin bir koku yayıyor. Avustralya’nın batısında, süpürge çalılarının yetiştiği bir bölgede görülen bu bitkide klorofil olmadığı için güneşten enerji alamıyor. Onun yerine çalı bitkisinin köklerinde yaşayan bir mantara parazitlik yaparak besleniyor. Bu bitkinin sayısının 50’den az olduğu düşünülüyor.

 

Mercan ağacı (Erythrina schliebenii)

Nesli Tükenen Bu parlak çiçekli dikenli ağaç Tanzanya’nın güney doğusundaki ormanlarda yetişiyor. 1998’de nesli tükendiği sanılan ağaca 2001’de yeniden rastlandı. Bugün koruma altında olmayan bir bölgede 50 kadar yetişkin ağacın kaldığı sanılıyor

 

Paylaş

2 thoughts on “Nesli Tükenen Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir