Sinameki Bitkisi Kullanımı

Sinameki Bitkisi

Sinameki bitkisi ağaç olarak yetişen, çok geniş bir bitki familyası olan Fabaceae türünden gelmektedir.  Sinameki bitkisi tropikal ve Subtropikal iklimin yaşandığı bölgelerde yetişmektedir. Bazı bitki kaynaklarına göre 260-400 arası farklı türü bulunan sinameki bitkisi tüketildiğinde müshil etkisi yaratmasından dolayı günümüzde birçok ilaç içinde etken madde olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Sinameki Bitkisi dünyada Mısır, Hindistan, Japonya, Endonezya, Afrika kıtası iç kesimleri ve bazı tropikal iklim yaşanan yerlerde yetişmektedir. Ülkemizde güneyin sıcak illerinde Adana, Mersin ve Antalya’da yetiştirilebilmektedir. Sinameki bitkisinin Arapça dilinde ki ismi “sena”, İngilizcede ise “senna” olarak geçmektedir. Sinameki bitkisinin gerçek anlamda tıpta kullanımına bakıldığında tarihte MS 9. Ve MS 10. Yüzyıllara kadar gitmektedir.

Sinameki bitkisini aktarlarda ya da eczanelerde bulabilirsiniz.

sinemaki bitkisi kullanımı

Sinameki Bitkisi Kullanımı

Sinameki bitkisi toz, hap, krem ve çay olarak kullanılabilmektedir. Çayın çok güçlü bir bağırsak ilacı olduğunu unutmayınız. Özellikle uyumadan önce ya da dışarıya çıkmadan önce tüketmeyiniz aksi takdirde tuvalet konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Sinameki Bitkisinin  Çay Olarak Kullanımı;
500 ml suya 5-6 yaprak sinameki atılır ve çay kaynatılmaya başlanılır. Kaynatılan çay bir süre demlendikten sonra günde en fazla 2 bardak olmak koşulu ile tüketilebilir.

Toz Olarak Tüketimi;
Sinameki çayının tozundan 1 kaşık kaynamış suya katılarak günde bir bardak olacak şekilde ya da bal ile karıştırılarak günde iki kaşık bağırsak sorunu geçene kadar tüketilebilir. Her hangi bir sorununuz yok ise metabolizmanızı bozmamak için sinameki çayını tüketmeyiniz. Hamile ve küçük yaşta ki çocuklara doktor tavsiye almadan kullanılması önerilmemektedir. Çocukların metabolizması biraz daha zayıf olduğu için bu tür etkili bitkileri direk olarak kullanmak sakıncalı olabilir.

Krem Olarak Sinameki Kullanımı;
Sinameki yapraklarının ezilmesi ile elde edilen krem basur hastalarının tedavisinde kullanılabilir. Yatmadan önce basurlu bölgeye hafif şekilde sinameki krem uygulanabilir. Sinameki burada meydana gelen yaraları kapatıp, tekrar basur memesinin oluşmasının önüne geçmektedir. Burada verdiğimiz bilgiler sadece teorik bilgilerdi, kesinlikle hasta olan kişiler kullanmadan önce doktor ya da uzman onayı olmadan kullanmamalıdır. Sinameki Çayının Faydaları İçin Tıklayınız

Paylaş

2 thoughts on “Sinameki Bitkisi Kullanımı

  1. Pingback: Sinameki Yağı Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir