Şimşir Bitkisi Hastalıkları

şimşir bitkisi

Şimşir, çalı formunda bulunan ve bahçelerde peyzaj için tercih edilen her mevsim yeşil rengini koruyan bitkilerdendir. Peyzaj için tercih edilmesinin en önemli sebeplerden biri her zaman yeşil kalmasının yanında bitkinin yavaş büyümesidir. Bu da bitkinin budanma aralığının uzun olması zahmetsiz şekilde bakımının yapılmasını sağlamaktadır.

Şimşir bitkisi değişik iklim yapılarına ayak uydurmasından dolayı birçok bölgede tercih edilmektedir. Güçlü bir bitki olmasına rağmen birkaç hastalığa karşı duyarlıdır ve bundan dolayı bakımına önem verilmelidir.

Bitkinin sağlıklı büyüyebilmesi için dikkat edilecek hususlar bulunmaktadır. Sıcak aylarda bitkinin kökleri hızlı şekilde kuruyabilmektedir. Köklerin hızlı kurumasına karşı malçlama denilen kökün kurumasını engelleyen bir yöntem tercih edilebilir. Bitkinin fazla sulandığını yaprakların renginin homojen bir sararma olmasından anlayabilirsiniz. Ayrıca fazla su da kökün kurumasına neden olacaktır. gübrelemeye de dikkat edilmelidir. Bu tarz genel bakımlar bitkinin karşılaşacağı hastalıklarda daha dayanıklı olmasına destek sağlayacaktır.

şimşir bitkisi

Şimşir Hastalıkları

Şimşir bitkisi dal kurutan kanser, şimşir pas hastalığı gibi ciddi hastalıkların yanında emici böcekler ve kabuklu bitler gibi zararlı böcekler dolayısıyla hastalanmaktadır. Sayılan böceklerin yanında kırmızı örümceklere karşı da bu bitkinin korunması gerekmektedir. Ayrıca soğuk geçen kışlarda bitkinin yaprakları bronz rengine dönebilmektedir. Hatta bu soğuklar bitkinin ölmesine neden olabilmektedir. Yani bitkinin aşırı soğuklardan korunması gerekmektedir. Bunlardan ayrı olarak köpeklerin bu bitkinin üstüne tuvaletini yapmasında dallarda zamanla kurumaya neden olacaktır. Başka hastalıklarla karıştırılmaması için bitkinin üzerine köpeklerin tuvalet yapıp yapmadığının takip edilmesi uygun olacaktır. Bilinmelidir ki köpeğin tuvaletini yaptığı kısımlar yandıktan sonra tekrardan canlanmamaktadır.

Şimşir dal kurutan kanser hastalığının inceleyecek olursak eğer, hastalığın belirtileri; köke yakın olan kısımda bulunan yapraklardan başlayarak üst dallara doğru ilerleyen hastalık bütün bitkiyi sardıktan sonra ölümüne neden olur ve diğer şimşirlere sıçrayarak tüm şimşir ağaçlarına geçmektedir. Hastalığın belirtilerine dikkat edilmeli ve ona göre önlemler alınmalıdır. Bu hastalığa karşı etkili bir çözüm bulunamamıştır. Bundan dolayı bu hastalığa yakalanmış olan şimşir ağacını diğer şimşirlerden ayırarak uzak bir alana alınması gerekir. dal kurutan kanser hastalığı bulaşıcı olması ve hastalığın bir tedavisi olmaması bu hastalığa karşı daha temkinli olmayı gerektirmektedir. Faydaları

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir