Salep Bitkisi Yetiştiriciliği

salep bitkisi

Ülkemizde orkide çiçeklerine verilen genel bir isim olan salep bitkisi, asıl kısmı toprak altında yumru şeklinde görünen bir bitkidir. Bu bitkinin gövdesi dik yapıdadır. Çiçeği ise başak şekline benzer ve salkım salkımdır. Genelde mor renkte rastlanmaktadır. Doğada azamaya başlayan salep bitkisi bu bitkinin çeşitli üretim tesislerinde üretilme ihtiyacını doğurmuştur.

Bu nedendendir ki salep bitkisi ülkemizde çoğu bitki üretim sistemi içerisinde yerini almıştır. Tabi böyle bir işin üretim sistemlerine kaymış olması bu bitkinin yumru kısmının kilosunu da 25 TL yapmaktadır.
Sadece ülkemizin belirli coğrafyalarında yetişebilen bir bitki türüdür. Salep bitkisi gibi sadece bizim ülkemizin coğrafyasında yetişebilen bitkilerin türü 400 çeşidi aşmaktadır.

salep bitkisi

Salep Bitkisi Kullanım Alanları

Dondurma üretiminde oldukça önemli bir yere sahip olan bu bitki dondurmaya kıvam ve tat vermesi amacı ile kullanılmaktadır. Çoğu salep orkidesi yumrusu doğada yetişip köylüler tarafından toplanıp dondurma imalatçılarına satılmaktadır. Ticari değeri ve piyasası oldukça yüksek bu bitkinin olumsuz bir yönü vardır. Bu, salep bitkisinin yumruları toplanması aşamasında köküyle topraktan toplandığı için popülasyonun giderek azalmasıdır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu duruma bir çözüm olarak üretim sistemleri içerisine dahil edilen salep bitkisi, Kahramanmaraş, Aydın ve Ege Bölgesi’nin farklı illerinde bazı destekçiler tarafından desteklenerek hem köylülere maddi bir yardım olup hemde biz dondurma ve salep severlerin keyfini eksik etmiyor.

salep çiçeği

Köylülere sağlanan bu tarz bir istihdam sayesinde köylüler bir dekarlık alandan yaklaşık 200 kilograma kadar salep yumrusu üretebiliyor. Kilosu 25 TL gibi bir fiyat olan bu bitkinin bir dekarlık alandan böyle kazançlı bir olduğunu düşünüyorsanız, bundan önce hesaplamanız gereken tohum, sulama ve bakım maliyetlerini de hesaba katmalısınız. Bu tarz giderlerin bedeli de bir dekarlık için 6 bin hatta 7 bin TL’yi bulmaktadır.

Fakat hala bu kadar masrafa rağmen bu tarz bir kazanç ülkemizde çoğu tarım ürününde sık raslanılır bir şey değil. Ege Bölgesi’nde başlatılıp Türkiye’nin İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerine kadar yayılan salep bitkisinin toplama ve ticareti ülkemizde farklı bir gelir kaynağı yaratımında ve bir bitkinin ömrünü uzatma konusunda başarılı bir olay olmaktadır. Salep Faydaları İçin Tıklayınız

Paylaş

4 thoughts on “Salep Bitkisi Yetiştiriciliği

 1. emrah dere

  bu isi dusunenlere yardimci olabilirim tohum fide her turlu bilgi verilir5414144538 emrah dere

  Yanıtla
 2. alim

  salep yetiştirmek istiyorsanız facebookta alim koruz yazın .. hertürlü teknik bilgi ve destek verilir.

  Yanıtla
 3. Melih

  Kardeş,
  Dönümde 200 kg x 25 Tl = 5000 TL
  masrafı dönüme 6-7000 tl olursa nasıl dikilecek bu. Hesapta yanlışlık yokmu?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir