arama

Sakura Çiçeği ve Anlamı

sakura
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sakura Japonca bir kelimedir. Japonya’da kiraz çiçeklerinin diğer adıdır. Bu kiraz ağacının diğer kiraz ağaçlarından farkı ise çiçek açtığı halde meyve vermemesidir.

Bu çiçek Japonya’da son derece önemli bir yere sahiptir. 200 adet kiraz ağacı türüne rastlayabileceğiniz ülkede kiraz çiçekleri açtığında görenlere baharın coşku ve neşesi yansır.

Sakura Çiçeği Hakkında

Bu çiçek solmadan dalından yere düşer. Kiraz çiçeklerinin bu durumunu Japonların en önemli dövüş sanatçıları olan samuraylar kendileriyle özdeşleştirip kendilerinin de savaşta her an ölebileceklerine ve kiraz çiçeği gibi aniden hayatlarının son bulacağına benzetirler. Bu yüzden kiraz çiçeklerinin açma zamanı olan martın sonu ile nisanın ilk haftası kutsal olarak kabul edilen dönemdir.

Çiçekler açtığı zamanlarda dünyanın pek çok yerinden bu çiçekleri görmeye gelen insanlar olur. Bu dönem Japonya turist sayısını bir hayli artırır. Turizm açısından önemlidir.Japonlar için sakura çiçeğinin güzelliğinden çok taşıdığı anlam önemlidir. Baharın gelişinin habercisidir. Bu tarihten sonra doğa can bulur ve her yer yeşile bürünür. Doğuşun simgesidir. Bu ağacın çiçekleri asla solmaz ve aniden yere düşer. Burada da son buluş yani bir ölüm söz konusu olduğu için başlangıç ve bitişleri simgeleyen bir çiçektir. Bu dönemlerde sakura çiçeği Japonlara insan hayatındaki doğum ve ölümü hatırlatır. Kutsal bir özelliği vardır.

sakura ağacı

Japonlar için değerli olan bu çiçeğe özel 2 hafta boyunca 11 kentte festival düzenlenmektedir. Japonlar sakura çiçeklerinin açma tarihine kendileri için önemli olan tarihleri denk getirmeye özen gösterirler. Nikah tarihi buna örnek gösterilebilir. Festivalde ise sessiz yürüyüşler düzenlerler.

Çiçeklerin bakımı ve yetiştirilmesi konusuna da son derece önem vermektedirler. Sakura ağacı bakımıyla bu konuda özel eğitim almış kişiler ilgilenirler. Kiraz ağacı doktoru da denilen bu kişilere Japonya ‘da Sakuramori denir.
Bu çiçeklere hayran olan kişilere Hanami denilmektedir. Ayrıca hanami ağacı gündüz ziyaret etmeye de denilmektedir. Gece yapılan ziyaretlere ise yozakura denilmektedir.

Bu çiçeklerin açmasıyla birlikte Japonlar park, bahçe ve tapınakları doldururlar. Sadece ve sadece sakura çiçeklerini izlemek amacıyla buralara gelirler.