Saksıda Isırgan Otu Yetiştirme

saksıda ısırgan otu

Isırgan otu, Latince Urtica olarak bilinmekte olup halk arasında dolayan diken, gidişken otu gibi isimlerle bilinmekte olan bir ottur. Isırgan otunun kansere karşı etkisi halk arasında bilinmekte olup vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır.

Isırgan otu yabani bir bitki olmakla birlikte çok hızlı ve yayılgan bir bitkidir. Üstelik bu bitkinin dünya üzerinden yayılmış 50’den fazla türü bulunmaktadır. Son dönemlerde ekimi yapılan bitkinin yol kenarı, tarla, bahçe ve duvar diplerinde dahi yabani olarak yetişebilen bir bitkidir.

Isırgan otunun yapraklarında bulunmakta olan ince tüylere dokunulduğunda cildi tahriş etmekte olan kimyasal maddeler salgılanır. Bu neden ile ısırgan otu yetiştiriciliğinde taze ısırgan otunun yapraklarına dokunulacağında kesinlikle özen gösterilmelidir. Yapraklarının salgıladığı kimyasallar nedeni ile cildin tahriş olmasına neden olan ısırgan otu aynı zamanda sağlığa faydalı pek çok özellik barındırmaktadır. Avrupa’da ısırganın bilinen ve kullanılan en önemli özellikleri arasında idrar söktürmesi ve organları temizlemesidir.

Bu otun yetiştirilebilmesi için tohum ekim zamanı ilkbahar ve sonbahar dönemidir. Fakat saksı yetiştiriciliği iç mekânda yapılacaksa yılın her döneminde tohum ekimi gerçekleştirilebilir. Tohumların ekim mesafesi 40 ila 50 cm arasında olmalıdır. Çünkü ısırgan otunun yayılmacı özelliği nedeni ile kısa süre içerisinde bütün saksıya yayıldığı görülebilmektedir. Tohum ekimi esnasında en az tohum çapının 2- 3 katı bir saksı tercih edilmelidir. Ekilen tohumların minimum 6 maksimum 10 gün içerisinde çimlendiği görülebilmektedir. Isırgan tohumlarına uygun ortamın yaratılabilmesi için saksının büyüklüğüne göre maksimum 3 tohum ekimi yapılmalıdır. Isırgan otunun tüketilebilir hale gelebilmesi için 55 ila 70 güne ihtiyacı bulunmaktadır. Gelişimini tam anlamı ile tamamlayabilmesi için gereken toprak ısısının ise 16- 35 derecedir.

saksıda ısırgan otu

Isırgan otunun gereken zamanda gelişimini tamamlayabilmesi için tohum çimlendirme aşaması çok önemlidir. Tohumların ekiminin yapılmadan önce mutlaka 2- 3 saat kadar ılık bir suyun içerisinde nemli bezle dinlendirilmesi gerekmektedir. Bu işlem sayesinde suyu içerisine alan tohumun çimlenmesi daha kolay olacak ve gelişimini en kısa sürede sağlıklı bir şekilde tamamlayabilecektir.

Isırgan otunun fide aşamasına gelmesinin hemen ardından ya da en fazla 4.- 5. Sulamanın ardından ısırgana yapraktan gübre verilmesi gerekmektedir. Isırgan için en uygun gübre çeşitleri sıvı yarasa gübresi veya sıvı solucan gübresidir.

Saksı içerisinde yetiştirilecek olan ısırgan bitkisinin kesinlikle toprağının drenaj kanallarının açık olması gerekir. Ayrıca torf- kokopit ponza karışımlı toprakların kullanılması bitki gelişimini hızlandırdığı için özellikle tercih edilebilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir