Saksıda Havuç Yetiştirme

saksıda havuç

Son dönemlerin en fazla yapılan hobilerinden biri olan saksıda havuç yetiştiriciliği sayesinde bir çok insan huzurlu ve stressiz bir yaşama merhaba demektedir. Sizler de günün yorgunluğunu ve stresini evinizin konforunda orta büyüklükteki bir saksı içerisinde havuç yetiştirerek üzerinizden atabilir ve daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. Oldukça basit ve eğlenceli bir hobi türü olan saksıda bitki yetiştiriciliği sayesinde ayrıca evinizin bahçesini veya evinizin balkonunu da daha renkli ve pozitif bir hale kolayca dönüştürebilirsiniz.

Saksıda Havuç Yetiştiriciliği İçin Hazırlamanız Gereken Malzemeler İse Şunlardır;

5 adet havuç

30 cm eninde ve 50 cm uzunluğunda bir adet saksı

Kompost ile zenginleştirilmiş toprak

Sıvı gübre

Saksının dip kısmı için küçük çaplı çakıl taşlarını drenaj için ilave edin.

Saksıda Havuç Yetiştirme İçin Yapmanız Gerekenler İse Şunlardır;

İlk olarak havucun üst kısmını birbirinden ayırın.
Filizlenmesi için havucunuzu hazırlamış olduğunuz suyun içerisine koyun.
Hemen akabinde sürmüş olduğunuz bir saksının içerisinde ekin.

Saksıda Havuç Yetiştirme Özellikleri Nelerdir?

Havuç yetiştirmenin birçok basit özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler ise şunlardır;
Havuç yetiştiriciliği, herhangi bir yetiştirme dönemi bulunmamaktadır. Bu bakımdan havuç yetiştiriciliği hobisini dilediğiniz dönemlerde yapabilirsiniz.

Saksıda yetiştireceğiniz havucun güneş ışınlarını oldukça sevdiğini bilmelisiniz, bu bakımdan saksıda yetiştirdiğiniz havucu gün boyu güneş altında bırakabilirsiniz.

Yetiştirilmesi oldukça basit ve kısa süreli olması sayesinde, saksıda havuç yetiştiriciliği hobisini keyifle icra edebilmektesiniz.

saksıda havuç

Saksıda Havuç Yetiştirme Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Havuç yetiştirme bakımı ise şu şekilde olmaktadır;

Haftada 1 veya 2 defaya mahsus olmak üzere, azar azar sulamanız gerekmektedir.
Suya çok az miktarda sıvı gübre ilave etmeniz gerekmektedir. Bu sayede evinizin konforunda yetiştirdiğiniz saksıda havucun sağlıklı ve güçlü bir gelişim sürecinden geçmesini sağlayabilirsiniz.

Hobi Bahçesinde de Yapılabilir mi?

Elbette, havuç yetiştirme hobisini kendinize ait olan hobi bahçenizde de kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca birçok bireyler tarafından gerçekleştirildiği gibi, sizler de saksıda havuç yetiştirme hobisinde birden fazla saksıda havuç yetiştirebilirsiniz.

Saksıda Bitki Yetiştirme Faydaları Nelerdir?

Çağımızın beraberinde getirdiği birçok olumsuz faktörlerin giderilmesi açısından uzmanlar mutlak olarak hoşlanılan bir hobi türünün yapılması gerektiğinin altını çizmektedirler. Bu bakımdan hobi türlerinden biri olan saksıda bitki yetiştirme işi sayesinde birçok bireyler günlük oluşan ruhsal huzursuzluk, gerginlik, stres, yorgunluk, olumsuz düşünceler, hareketsiz yaşam tarzı, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulabilmektedir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir