Pezik Turşusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Pezik turşusu pancar dalı ve dal turşusu olarak da bilinen Sivas’a özgü bir turşu çeşididir. Pezik pek çok yörede bilinmeyen ve yapımı zor ama bir o kadar da lezzetli bir turşu çeşididir. Pezik turşusu nedir neyle yapılır?

Pancar toplama mevsiminde yapılan pezik turşusu pancarın sapları değerlendirilerek yapılmaktadır. Turşusu pancarın toplama mevsimi Sonbahar’da iki aylık bir süreçte büyük bidonlara kurulur. Yöreye özgü en sevilen turşu çeşitlerindendir. Sivas’ta her evde mutlaka yapılan ve hemen her yemekle tüketilen pezik turşusu için kullanılan saplar şekerpancarı sapları değildir. Yani dal turşusu şekerpancarı dallarıyla değil diğer pancar dallarıyla yapılır.

Pezik ( Dal ) turşusu tarifi

Malzemeler

Yarım kilo veya kullanacağınız turşu kavanozunu dolduracak miktarda dallarıyla beraber toplanan pancar
Haşlamak için yeterli su
1 çay bardağı sirke
9 diş sarımsak
1 yemek kaşığı turşuluk tuz
Su
Yarım limon suyu

Pezik ( Dal ) turşusunun yapılışı

Pancarlar tam dipten dallarından ayrılır. Tencerede kaynatılan suyun içine yıkanan dallar eklenir. Limon suyu eklenir ve dallar yumuşayana kadar kaynatılır. Daha sonra soğuk suyun altına tutulur ve süzülür. Su tencerede kaynatılır pancar dalları eklenir ve yarım limonun suyu sıkılır yumuşayıncaya kadar haşlanır. Sonra soğuk suya alınır. Daha sonra suyu süzülür. Kavanoza alınır ve üzerini dolduracak kadar su eklenir. Eritilen tuz, sirke ve sarımsaklar eklenir. Kavanoz hava almayacak şekilde kapatılır. 1 ay sonra yemeye hazır hale gelir. Serin bir yerde veya buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Pancar dalı turşusu faydaları

Turşuların ortak faydalarından en önemlisi sindirim sistemine iyi gelerek bağırsakları çalıştırması ve temizlemisidie. Kabızlığa iyi gelir. Turşu kendi yapısı dışında daha çok içeriğindeki malzemenin sağlığa olan faydasının değerlendirilmesini sağlar. Pancar, pancar yaprağı ve sapının pek çok faydası bulunuyor.

Pancar A,C,E ve K vitaminleri, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır, demir ve manganez mineralleri, diyet lifi, beta-karoten, folat, nisain, pridoksin, riboflavin, tiamin gibi antioksidan maddeler içerir. Pancar faydaları tıklayınız

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir