Patates Mildiyösü Mantar Hastalığı

Patates Mildiyösü Mantar Hastalığı

Patates Mildiyösü Mantar Hastalığna neden olan Fungusun, parazit olarak varlığını sürdürmekte olan ve besinlerini başka canlılardan sağlayan heterotrof bir canlıdır. Bu canlı seyrek dallı, kalın yapraklarda ve yumrularda çıkmaktadır. Fungus yapraklarda stomadan, yumrularda ise lentisel hücrelerden ve kabuktan bitkiye giriş yapmaktadır. Bitkinin iç dokularına doğru ilerler ve kışı burada geçirir. Yaprakların alt kısmında oluşan lekelerde mantarın liflerinin parçalanması sonucu konidler oluşur ve bu konidler rüzgar, yağmur, böcek ve hayvanlar vasıtasıyla çevreye yayılır.

Bu yayılma sonucu ikincil buluşmalar meydana gelmektedir. oluşan yayılma bitkiden bitkiye ve diğeri de bitkiden toprağa olan yayılmadır. Birinci yayılma türünde sağlıklı olan bitkiye yerleşen mantar bu bitkinin yapraklarında konidler oluşturmaktadır. Konidler çeşitli nedenlerle çimlenir ve bitkide enfeksiyon oluşmasına neden olur. Bulaşmalar yeni konidler oluştururken aynı zamanda sağlam bitkilerinde bu mantarlardan nasibini almasına neden olur. Bitkiler gelişimlerini sürdürdükleri sürece ikincil birleşmeler devam edecektir. Bulaşmanın ikinci türünde ise bitkiden toprağa olan bulaşma vardır. Konidler bu sefer yağmur, rüzgar gibi çeşitli nedenlerle dağılır ve toprağa bulaşır. Toprağa geçen bu mantarlar buradan da bitkinin kök ve yumrularının hasta olmasına neden olur.

Patates Mildiyösü Mantar Hastalığı

Hastalığın göstermiş olduğu belirtilere çok dikkat edilmelidir. Bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı hastalık yayılmadan alınan önlemler mevcut olan bitkilerin sağlığı ve hatta ilerki dönemlerde o bölgede bulunan toprağa ekilecek bitkilerin sağlığı için önemlidir. Hastalığın başlarında yaprakların üzerinde küçük ve soluk olarak yeşil veya sarıya dönük lekeler oluşmaktadır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise lekelerin rengi kahverengiye dönerek yaprakların orta kısmı ölür. Yaprakların alt kısmında ise konidler yaprağın bu kısmının kül renginde bir örtü ile kaplı olmasına neden olur. Bu hastalık bitkiyi tamamen çürütebilir.

Yumrularda olan belirtiler ise kabuk altına doğru ilerleyen koyu bazen mor renk alabilen sert lekelerdir. Bu mantarlar 4 derecenin altında olan sıcaklıklarda gelişim gösteremezler. Fakat sıcaklık tekrar normale döndüğünde ise mantarın ilerlemesi devam eder.

Patates Mildiyösü İle Mücadele

Hastalığın mücadelesinde hastalıklı olan bitkiler diğer bitkilerden uzaklaştırılmalı ve yok edilmelidir. İlaçlama ile müdahale de ise ilaçlama rüzgarsız bir havada yapılması hastalık ile mücadelede daha etkili olacaktır.
Hastalığa önlem olarak ise her yıl bu hastalık ile karşılaşılan alanlarda hastalık görülmeden önce ilaçlama yapılmalıdır. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse de bölgede hastalığın görülmesi durumunda ilaçlama yapılması uygun olacaktır. Patates Nasıl Yetiştirilir?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir