Ozon Yağı Nedir? Nasıl Yapılır?

Gıda ve insan vücudunda kullanılmak üzere geliştirilen ozon teknolojisi gelişmeye devam ediyor. Aktifleştirilmiş ozonun insan sağlığı için kullanımlarından biri de ozon yağıdır. Ozon yağı nedir ve nasıl elde edilir?

Ozonlanmış zeytinyağı, 20. yüzyıl başlarında, deneme amaçlı tüberkülozu solunum yoluyla tedavi ettiğinde keşfedilmiştir.

Alternatif tıp uygulayıcıları tarafından araştırılan ozon kullanımı özellikle cilt sağlığında faydalar sağlıyor. Ozon terapisi, uzun yıllardır Avrupa’da birçok hastalığın tedavisinde kullanılan popüler bir yöntemdir. Avrupa ve ABD’de tedavi olarak kullanımı farklılık gösterse de, ozonlanmış yağlar hemen hemen her ülkede popüler hale gelmiş durumda.

Ozon jeneratörününün mucidi, Nikola Tesla ( 1900 yılında ) doktorlara ozonlanmış zeytinyağı satmaya başlar. Nikola Tesla, ozonlanmış yağı, saf zeytin yağına ozon vererek sekiz hafta boyunca manyetik alanda üretti. 1904 yılında, Glycozone olarak da bilinen ozonlu zeytinyağı New York’lu kimyager Charles Marchland’ın “Hidrozon ve Glikokzonun Tıbbi Kullanımları” adıyla tıpta yerini aldı.

Ozon; ozona dirençli bir kapta cam bir kap gibi) tıkanarak kabarcıklandırılmasıyla yağ ile reaksiyona girmeye başlar. Zeytin yağını yakan katalitik bir reaksiyon olarak tanımlanabilir. Ozonlanmış zeytinyağı, ozonun sıvıyı uzun bir süre köpürtmesi yoluyla “ozon enjeksiyonu” uygulanarak elde edilir. Yüksek kaliteli, organik, saf, soğuk preslenmiş zeytinyağı ile yapılmalıdır. Saflık ve kalite için her zaman soğuk bir plazma ozon jeneratörü kullanılmalıdır.

Kullanılan ozon jeneratörünün türüne bağlı olarak işlemin ortalama süresi yaklaşık 3 haftadır. Zeytinyağı tamamen ozonlanmış olduğunda, dış kısmı beyaz iç kısmı neredeyse berrak, jel haline dönüşür. Ozon kokusu üründe hissedilir. Ürün buzdolabında saklanmalıdır.

Kaliteli bir ozon yağı almak için, satıcı şirketin korona veya soğuk plazma ünitesi kullanıp kullanmadığını araştırmak gerekir. Bazı firmalar yağ kirliliğine neden olabilecek düşük kaliteli ozon jeneratörü kullanmaktadır.

Alternatif tıp uygulayıcısı Hulda Regehr Clark tarafından yapılan araştırmaya göre, kısmen ozonlanmış zeytinyağı, karaciğer temizleme programının bir parçası olarak ve PCB’lerin vücuttan çıkarılması için dahili kullanımında 2-3 hafta boyunca günde üç kez kullanılabilir.

Kısmen ozonlanmış zeytinyağı, zeytinyağının özelliklerini korur ve iyi bir cilt kremi olarak kullanılabilir. Zeytin yağındaki ozon hala reaksiyona girdiğinden, kısmen ozonlanmış zeytinyağı kullanmak cilde artı bir etki sağlar ve ozonlama işleminden kısa bir süre sonra kullanıldığında cilt için daha iyi sonuçlar verdiği belirtilmektedir.

Paylaş

One thought on “Ozon Yağı Nedir? Nasıl Yapılır?

  1. Pingback: Ozon Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir