Nilüfer Çiçeği Nasıl Yetiştirilir

Nilüfer çiçeği bir su bitkisidir. çamurlu sularda yetişmesine rağmen yapraklarının kendi kendini  temizleyebilme özelliği sayesinde  yaprakları daima temizdir. Lotus olarak da bilinen nilüfer çiçeği oldukça güzel çiçeklere sahiptir. Suda yetişen bir bitki olduğu için evlerde pek yetiştirilmez fakat istenirse bahçe havuzlarında yada geniş saksılarda yetiştirmek mümkün. Evde lotus çiçeğini yetiştirmek için öncelikle lotus çiçeğinin tohumunu temin etmek gerekiyor. Daha sonra tohumun sivri olmayan ucunu delip suda çimlendirmelisiniz.

nil-C3-BCfer-2BTohumu-2B-C3-A7imlendirme nil-C3-BCfer-2BTohumu-2B-C3-A7imlendirme-2B6

Tohumun sivri kısmını delerseniz tohum çimlenmez.  Tohumun sivri olmayan ucunu delmeniz gerekiyor fakat tohumu  delerken içindeki dokuya zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Dilerseniz tohumu riske atmamak için tohumun arka kısmını törpüleyerek de kullanabilirsiniz. Daha sonra bir kabın içine tohumu gömecek kadar su koyun ve Çimlenme sürecini hızlandırmak için bu kabı sıcak bir ortama bırakın. Kaba fazla su koymanıza gerek yok tohumu gömecek kadar su yeterlidir fakat su eksildikçe eklenmelidir.

Tohum çimlenmeye başlayınca tohumu daha derin bir kaba alın ,derin kaba alınan tohum daha hızlı filizlenecektir, uzayan filizlerin suyun altında kalması gerekiyor bu sebeple kabı tamamen su ile doldurun.

lotus-cicegi nilufer-lotus

Filizler büyümeye başladığında kabın içine bir avuç trof ve bir avuç toprak koyun. filizler iyice uzadığında bahçe havuzuna bir miktar toprak ve trof koyup su ile doldurup bitkiye zarar vermeden hafifçe havuza bırakın..Eğer nilüfer çiçeğini saksıda yetiştirecekseniz direk olarak  saksıda çimlendirebilir daha sonrada yarım kg toprak ve trof ekleyerek yetiştirebilirsiniz. fakat oldukça geniş ve derin bir saksı seçmeniz gerekiyor.

Paylaş

14 thoughts on “Nilüfer Çiçeği Nasıl Yetiştirilir

 1. ECiniviz

  Bizim işimiz belki de,
  Nilüfer çiçeği ve çağımız arasında,
  Hakikat şarkısının peşinde koşmaktır…

 2. CelineSymbioss

  Nilüfer: Karanlık sularda açtığı için yeniden doğuş ve yaratılışın çiçeği.
  Ulaşılması zor, fakat kaybetmesi kolay olan çiçek.

 3. İbrahim

  Bende birkaçtane tohum vardı 3 tanesi çatladı filizi görünüyor ama tam açmadı ve uzun zamandır öyle kaldı ne yapabilirim bilgisi olan varmı???

 4. demet

  merhabalar,

  nilüfer tohumu çimlendirmeye çalışırken suyun rengi boz bulanık bir hal alıyor ve ben çürüdüğünü düşündüğüm için tohumu atıyorum her defasında. acaba suyu az koyduğum için ve eksildikçe üstüne eklediğim için mi böyle oldu diye düşünerek bu kez 2 lt lik pet şişeye 3 tohum koydum. üçünüde farklı şekillerde deldim.ve su yine bulanıklaştı. acaba daha fazla süre mi beklemem lazım çimlenmeleri için. bugün 3. gün. yada nerede hata yapıyorum. tohumlarımı aliexpresten almıştım. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • hicran ankara

   Su bulanik olmasi cok normal. Gebis ve yuksek bir kovaya koymaniz lazim. Ayrica ilik bir havaya ihtiyaci var. Ben 40 cm plastik bir kovaya koydum 1 tohumdan 4 dal uzadi ve yaklasik 30 cm oldular.

 5. hicran ankara

  1 tane tohumdan kaç dal cikar? Benim 4 tane cikti yhepsinin ucunda 1cm acmamis yaprak var. Boylarida yaklasik 30 cm. Koca bir kovaya koydum. Birde gunese ihtiyaci varmi gunde kac saaat? Tesekkurler

 6. Pingback: Nilüfergiller Familyası Bitkiler Adları Özellikleri ve Alt Sınıfları

 7. Plant-home

  arkadaşlar aliexpres genelde çok sahtekar çinli satıcı bulunmak tohum elinize ulaştığında tohum bayat veya taze olduğun anlamasınız genelde aliexpress tohum alan tohum eline ulaşınca satıcı olumlu puan veriyor bunu gören kişiler satıcıdan ürün alıyor. kesinlik ne aliexpress nede Türkiye’de bu gibi tohumları almayın. Türkiye ücretsiz olarak tohum dağıtan gruplar var. onlardan bulabilirsiniz veya ebay dan çinli olmayan satıcılardan. bu sene belki ben dağıtabilirim

  • aygül sancak

   merhaba. nilüfer çiçeği tohumu için belki ben dağıtabilirim demişsiniz. o yüzden yazıyorum. acaba var mı tohum? size nasıl ulaşabilirim?

  • Aslan Dogrubak

   Ben aliexpress ten aldım. Çimlendi. Çinli satıcılara sahtekar demek haksızlık. Kargo gelmediğinde para iadesi yapıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.