Müzik indir

arama

Mürdümük Bitkisi Kullanımı

Mürdümük Bitkisi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Mürdümük bitkisi halk arasında bilinmekte diğer isimleri ile Burçak ve Tavşan Bezelyesi’dir. Latince’de ise Latyrus Sativus olarak bilinir. 50 cm boyunda olan Mürdümük bitkisinin kelebek şeklinde açan değişik türlerde çiçekleri bulunmaktadır. Türkiye için bakılacak olursa bu bitkinin ülkemizde 20 farklı türü olduğu bilinir.
Mart ve Nisan ayları arasında gelişim gösteren bitkinin içerisinde nişasta, yağ, şeker ve zehirli maddeler bulunmaktadır. Bitki ülkemizin tarlalarında ve yol kenarlarında yabani ot olarak görülmektedir. Dünya üzerinde ise tropikal bölgelerde görülmektedir.

mürdümük bitkisi

Mürdümük Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Mürdümük bitkisinin tohumları eskiden kuvvet verici, idrar söktürücü ve cinsel gücü artırıcı olarak halk tarafından kullanılmaktaydı. Ancak günümüz Tıp camiası bu bitki ile ilgili araştırmalarını devam ettirdikleri için bu bitkinin kesin olarak bu konulara çözüm olacağından emin olunamamaktadır. Bu neden ile kullanımı tamamen kişinin kendi tercihine kalmıştır. Fakat kullanımı tercih eden kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tohumlarının fazla miktarda alındığında veya uzun süre kullanıldığında Lthyrysm denilmekte olan bir felç geçirmenize neden olabilir. Lthyrysm felci esnasında özellikle bacaklarda iğnelenme ve yanma ile başlayan şikayetler, kuvvet azlığı ve zaman geçtikçe tamamen kuvvet kaybına dönüşmektedir.

mürdümük bitkisi

Mürdümük bitkisini kullanabilmek için bitki henüz çiçekliyken Mürdümük Bitkisi tohumlarını toplayarak kurutun ve kuru tohumları toz haline getirdikten sonra ilaç olarak kullanabilirsiniz. Tohumlarını ayırt etmekte zorluk yaşıyorsanız bu bitkinin tohumları mercimeğe benzemektedir. Bu sayede daha basit ayırt edebilirsiniz. Çürük, isilik ve mayasıl sorunlarınızda da bu tozu kullanarak sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz.Diğer bir kullanım şekli ise bitki halinde hayvanlara yem olarak verilmesidir.

Geçmiş dönemde bu bitki sayesinde adet gören bayanların göğüslerinde oluşan ağrının hafiflemesi sağlanırdı. Çünkü bu otun göğüs yumuşatıcı etkisi olduğuna inanılır ve bayanlar tarafından çok sık kullanılırdı. Ülkemizde kırsal kesimde hala kullanılan bu otun Tıp’ta kesinlikle faydaları kanıtlanmamıştır ve araştırılmaya devam edilmektedir.

 • Koşkoz Bitkisi Faydaları
  3 sene önce

  […] Hayvansal gıda olarak çok etkili bir yemdir. Maliyet olarak biraz pahalıda olsa Kafkaslarda hayvancılık ile uğraşan kişiler ekimini yapmakta veya doğal olarak toplayıp hayvanlara yedirmektedir. İneklerde süt oranını arttırdığı bilinen bitki aynı zaman da kurutulup ezilerek diğer yemler ile karıştırılıp hayvanlara verilmektedir. Mürdümük Bitkisi İçin Tıklayınız […]

  0
  yorum beğen