Mor Soğan ve Süt Karışımı Nasıl Hazırlanır ? Faydaları Neler ? – Kırmızı Soğan Faydaları

Eski zamanlardan beri soğanın faydaları bilinmekteydi. Gelişen teknoloji, eski zaman insanlarının bu bilgilerinden faydalanarak ilaç yapımında bile kullanılmasını sağlamıştır. Soğan sulfosid içerir bu da antibiotik etki yapar. Mor soğan ve süt karışımı hazırlanışı oldukça basit ama çok faydalı bir karışımdır.

Mucuzevi süt – soğan karışımının faydaları:

Yüksek tansiyonu olanlar için birebirdir. Çünkü soğanla sütün karışımından oluşan birleşimin içeriğinde tansiyon düşürücü özellik vardır.

Vucuttaki şeker dengesini düzenlemesi açısından şeker hastalığına yatkın olanlara tavsiye edilmektedir.

Antiseptik özelliği vardır. Vücuttaki kesikler ve yanık yaralarının üzerine mor soğan suyu sürmek mikropları öldürür.

Taş oluşumunu engellemesi açısından da önerilmektedir. Safra kesesi salgısını arttırır bu da taş oluşumunu engeller.

Zayıf tırnakları güçlendirme özelliği vardır.

kırmızı soğan faydaları

Soğanın birçok hastalıklara karşı kullanılması ihtiva ettiği bazı etkili maddelerden kaynaklanır. Mesela taşıdığı sulfosid sebebiyle antibiotik etkiye sahiptir. Vücudu grip, soğuk algınlığı vb üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korur. Mor Soğanın halk hekimliğinde uzun süre kullanılan ve bilimsel olarak da kliniklerde etkisi tesbit edilen iki önemli tedavi edici özelliği vardır.

Kalbi güçlendirir dolaşım bozukluğuna iyi gelir.

Mor Soğan suyu kalbi güçlendirmektedir. Ayrıca kan basıncını (tansiyonu) düşürücü etkiye sahiptir. Kan yapımına yardımcı olur ve ağır kansızlık vakalarını ortadan kaldırır. Kan temizleyici etkisi yanında kalp çarpıntısını giderir. Kalp hastalıklarının belki de başında kalp enfarktüsü gelmektedir. Bu şifalı bitki kalbimizi enfarktüse karşı da korumaktadır. Koruma mekanizması şöyledir:

İhtiva ettiği flavonoid etkisiyle damarları genişletir yüksek tansiyonu düşürür.

Kanı sulandırır.

Kolesterolü düşürür.

Taşıdığı esterler kanın pıhtılaşmasını önler. Bunun için mor soğan ya muntazam ve sürekli olmak üzere çiğ yenmeli veya günde üç defa yemeklerden önce birer çorba kaşığı soğan suyu içilmelidir. Soğanın daha çok pişik yönden destek olması gibi faydaları sebebiyle birçok psikosomatik hastalıkta önemli etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu etki aşırı endişeyi ortadan kaldırmasından veya stresi yok etmesinden kaynaklanır. Bunun için Mor soğan düzenli ve sürekli olarak çiğ yenmelidir. Bu iki önemli etkisi yanında mor soğan daha birçok hastalıkların tedavisinde veya korunmasında kullanılmaktadır.

kırmızı soğan süt faydaları

Mor Soğan ve Süt Karışımı Nasıl Hazırlanır

Mor soğanı ince ince doğruyoruz 1 bardak süt içerisine atarak 5 dakika kadar kaynatıyoruz. Bu karışımı günde 3 kez 1 çorba kaşığı tüketiyoruz.

Kırmızı soğan faydaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

Paylaş

6 thoughts on “Mor Soğan ve Süt Karışımı Nasıl Hazırlanır ? Faydaları Neler ? – Kırmızı Soğan Faydaları

  1. idris_karahan

    Mor Soğan ve Süt Karışımı Nasıl Hazırlanır ? Faydaları Neler ? – Kırmızı Soğan Faydaları

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir