arama

Mikro Sebze Nedir? Nerede Bulunur? Besin Değeri Neden Yüksek?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Antalya EXPO’da düzenlenen tarım fuarında ( Growtech ) sergilenen minyatür sebzeler ilgi odağı oldu. Renkli ve minik görüntüleriyle fuarda ilgi odağı olan mikro sebzelerin besin değeri de diğer sebzelerden daha yüksek. Peki bu mikro sebze nedir nasıl üretilir?

EXPO Antalya Growtech Fuarı’nda Hollandalı bir tohum ıslah firması tarafından üretilen ve sergilenen mikro sebzeleri İstanbul’da bir girişimci üretmeye başladı. 25 çeşit mikro sebzenin üreticisi Lal Landscape Arcitecture peyzaj mimari alanında faaliyet gösteren bir firma.

Firma lahana, fesleğen, turp, brokoli, tere, marul gibi 25 kadar sebzenin minyatürünü üretmeye başladı. Minyatür/ mikro sebze diğer sebzelerin 8 katı kadar daha güçlü besin değeri taşıyor.

mikro

Mikro sebze nasıl üretilir, nerede ve nasıl kullanılır?

Sağlık için özellikle mikro brokolinin bir kanser hastası tarafından günde 100-120 gram tüketilmesini Dünya Sağlık Örgütü de öneriyor. Kansere karşı korunmak için ise 25-40 gram arası tüketilmesi öneriliyor. Normal bir sebzeye göre bu sebzeler 7-8 kat daha fazla bitkisel protein içeriyor.

ANTALYA'DA BU YIL 16'NCISI DUZENLENEN GROWTECH FUARI'NDA SERGILENEN MIKRO SEBZELER BUYUK ILGI GORDU. (FOTO:MEHMET CINAR/ANTALYA-DHA)

Lal Landscape Arcitecture kurucu ortaklarından Levent Pınar üretilen mikro/minyatür sebzelerle ilgili bilgi verdi. Levent Pınar mikro sebzelerin nasıl üretildiğini ve besin değerini şöyle anlattı:

”Türkiye’de bunlara mikro filizler deniyor ama bunlar filizin bir sonraki aşaması. Bunları en pik yaptığı, ihtiva ettiği besin maddeleri döneminde hasat ediyoruz.

Embriyonik enerji kullanıyoruz. Sadece su, bir üretim keçesi ve tohumla bu ürünleri elde ediyoruz. İçine başka hiçbir etken madde katmıyoruz. Çok daha güçlü aromaları var. Bunlar arasında brokoli aynı zamanda çok yüksek propan içeriyor, içinde anti kanserojen maddeler var. ABD’de çok ünlü hastanelerde onkoloji hastaları için kullanılıyor. Biz bunu da Türkiye’de üretiyoruz. İstanbul’da tamamen kontrollü bir ortamda üretiliyor. Bu bitkiler bir haftada hasada uygun oluyor. Şu anda İstanbul genelinde satış yapıyoruz. Ayrıca gastronomi dünyası, oteller, restoranlar alıyor.

ANTALYA'DA BU YIL 16'NCISI DUZENLENEN GROWTECH FUARI'NDA SERGILENEN MIKRO SEBZELER BUYUK ILGI GORDU. FIRMANIN KURUCU ORTAKLARINDAN LEVENT PINAR, MINYATUR YA DA MIKRO OLARAK ADLANDIRILAN BU KUCUK BITKILERIN ASLINDA HER BIRININ COK GUCLU BESIN DEGERINE SAHIP OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO:MEHMET CINAR/ANTALYA-DHA)

Burada görünen bitkilerin sahip olduğu bitkisel protein 50 metrekare alandaki sebzeye eşdeğer. O yüzden bunların hepsi atom karınca gibi.”