arama

Mandalina Nasıl Kurutulur ve Nerelerde Kullanılır?

mandalina kurutma
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Mandalina, Akdeniz Bölgesi’ne özgü özellikle C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Surulu bir yapıya sahip olan mandalina kış aylarında ülkemizde sevilerek yenilmektedir. İnsanlar için son derece faydalı olan mandalina, grip ve soğuk algınlığına iyi gelerek vücut direncini artırır. Kolesterolü düşürür. Karaciğer kanseri riskini azaltır ve damar tıkanıklığına karşı korur. Mandalina bunun gibi birçok hastalıkta koruyucu etkiye sahip bir meyvedir. Bu kadar yararlı bir meyve olan mandalina kurutularak da tüketilebilir. Mandalina kurutma yöntemleri birkaç çeşittir.

Dalından koparıp veya manavlardan alıp taze olarak tükettiğimiz mandalinadan vücudumuza aldığımız vitaminler aynı şekilde kurutulmuş olan mandalinada da yoğun bir şekilde bulunmaktadır ve kuru mandalina da yenildiğinde en az taze mandalina kadar insan vücuduna yarar sağlar ve hastalıklardan korur. Kuru bir şekilde olduğu için de her mevsim ve her an elimizin altında bulunur ve uzun süre bozulmadan kalabilir.

Mandalina Kurutma İşlemi

Bu kadar yararlı bir meyve olan mandalinayı kurutmak kolay ve sadece birkaç aşamadan ibarettir. Aldığımız mandalinaları öncelikle yıkıyoruz ve kuruluyoruz. Kuruladığımız mandalinaları dilim olarak kesiyoruz. Mandalina dilimlerindeki suyu peçete ile alıyoruz. Yağlı kağıt sererek un serptiğimiz fırın tepsisine mandalina dilimlerini diziyoruz. Önceden 100 derecede ısıtılmış fırınımıza yerleştiriyoruz. Yaklaşık 3 saat fırında bekletiyoruz. Bu süre içinde yarım saatte bir mandalinaları çeviriyoruz ve fırını açtığımız için içerideki nemi almış oluyoruz. Mandalinalarımızı kuruttuktan sonra 1 saat kadar soğumasını beklememiz gerekmektedir. Soğuyan mandalinalar sağlık açısından daha doğru olduğu için cam bir kavanozda ya da bez bir torbada saklanarak istenildiği zaman tüketilebilir.

Kurumuş Mandalinanın Kullanım Alanları

Kullanım alanları aslında isteğe bağlı olan mandalinanın kullanım alanlarına birkaç örnek vermek gerekirse; tatlı, puding, ve çikolata süslemelerinde veya bunlara ek bir malzeme olarak kullanarak daha lezzetli ve görsel açıdan zengin tatlılar elde edebiliriz.

Akşam çay saatlerimizi kurutulmuş mandalina dilimleriyle sağlıklı bir şekilde geçirebiliriz. Diyet yapanlar için ara öğün olarak hem lezzetli hem de sağlıklı bir atıştırmalıktır. Tatlı krizlerimizi mandalina kurusuyla kolayca atlatabiliriz. Yılbaşı ağaçlarımızı süslemek istediğimiz zaman dallarına kuru mandalina dilimlerini asarak çok güzel bir yılbaşı ağacına sahip olabiliriz.

 • Sebahat Dikici
  2 sene önce

  Yilbaşi agacina mandalina kurusu asmak nedir?Siteye rastgele girdim bu sacma fikri nasil paylasip faydali olabilirsiniz ki.?zevkine ağaç kesenlerin kimselere faydası olmaz..Bu fikri önerenlerin de ..

  1
  yorum beğen